Gana Millet Camisi ve Külliyesi

Gana Millet Camisi ve Külliyesi Batı Afrika'nın en büyüğü olacak

Genel Emine Pile 06.12.2017
Türkiye Diyanet Vakfı ve Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı'nın desteğiyle Gana'da inşaatına başlanan Gana Millet Camisi ve Külliyesi için çalışmalar sürüyor.
Gana'daki Müslümanlar, başkent Akra'nın Kanda Mahallesi'nde inşaatı süren Batı Afrika'nın en büyük camisinin tamamlanmasını sabırsızlıkla bekliyor. Yaklaşık 40 dönümlük araziye yapılan cami ve külliye, Akra'ya farklı bir görünüm katacak.

Gana Millet Camisi ve Külliyesi İdari ve Mali İşler Sorumlusu Mehmet Emin Gökyer, yaklaşık 20 milyon doları ihale bedelli proje hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. 

Yapımına 5 yıl önce başlanan cami ve külliyenin Türkiye'deki Diyanet Vakfı gibi bir kurum olmasının hedeflendiğini belirten Gökyer, "Bu proje, Batı Afrika'nın kaderini değiştirecek." dedi.

Gökyer, projeyle Gana'daki Müslümanların bir merkezden yönetilmesine yönelik bir yapı oluşturulacağını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cami tamamlandığında  5 bin kişilik kapasiteye sahip olacak. Caminin dışında bir adet vakıf binamız var, yaklaşık 400-500 metrekare. Birinci katı bayanlar için, ikinci katı erkeklere yönelik. Onun yanında kütüphanemiz var. Kütüphanenin üstü de lojmanlar ve misafirhane olarak ayrıldı."

Gökyer, külliyede de 400 öğrenci kapasiteli erkek imam hatip lisesi ve 200 kişilik seminer salonu olduğunu kaydetti.

Külliyede Gana Başmüftüsü Osman Nuhu Shaarubutu için de bir ofis olacağına işaret eden Gökyer, bir de sağlık merkezi yapılacağını belirtti.

Caminin tamamen Türk inşaat mühendisleri tarafından yapıldığını söyleyen Gökyer, "Bizim kültürümüzü yansıtacak ince işler, mermer olsun, kalıp ve vb. olsun, Türkler tarafından yapılıyor." diye konuştu.

Gökyer, bu projeyle Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA),  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) gibi kuruşların da ilerde Gana'ya daha çok yardım yapacaklarını sözlerine ekledi.

Gana Millet Camisi ve Külliyesi Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı