Fatih Terim Atatürk Olimpiyat Stadı

Fatih Terim'in Olimpiyat Stadı projesi...

Genel Zeynep Karabağ 30.01.2015
İmparator lakaplı Fatih Terim, Olimpiyat Stadı için oldukça farklı bir proje geliştiriyor.
Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Atatürk Olimpiyat Stadı'nın Milli Takım stadı haline getirilmesini istiyor. Bir süredir bu konuyla ilgili proje yürüten Terim, Atatürk Olimpiyat Stadı'nın daha aktif bir tesis haline gelmesi için çalışıyor. 

İngiltere'deki Wembley Stadyumu gibi tamamen Milli Takımın'a ait bir merkez olması planlanan Olimpiyat Stadı'nda en büyük problem olarak görülen rüzgar sorununun aşılması gerekiyor. 

Saha 90 derece çevrilecek

Stat ortadan iki bölünecek. Saha enine olarak yeniden dizayn edilecek. Sahanın enlemesine olarak tekrar tasarlanması ile birlikte, stadn en büyük problemi olarak gösterilen rüzgar sorunu da engellenmiş olacak.

Tribünlerin üstü kapanacak

Atatürk Olimpiyat Stadı'nda istenen başka bir değişiklik ise stadın üstünün tamamen kapatılması. Almanya'daki Allianz Arena Stadı'nın üstü de kapanabiliyor. 

Ancak bu isteklere en önemli engel olarak yüksek maliyet gösteriliyor. 120 milyon dolara mal olması planlanan bu yatırım hayata geçerse 1 yılda yaklaşık 100 maç oynayan (Genç, Ümit, A milli vs. vs.) milli takımlar tüm müsabakalarını Olimpiyat Stadı'nda oynayacak.

Fatih Terim Olimpiyat Stadı Atatürk Olimpiyat Stadı