gn yapı

Enerji verimli binalar geleceği kurtaracak!

Genel Uğurcan Tokay 31.10.2016
GN Yapı'nın patronu Bülent Güney, inşaat sektöründe üretilen enerji verimli binaların gelecek nesiller adına çok önemli olduğunu söyledi.
GN Grup Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Güney, gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmanın, sürdürülebilir bina üretiminiden geçtiğini ve burada inşaat sektörünün büyük rol oynadığını açıkladı.

Gerek aile bütçelerini gerekse ülke ekonomisini sıkıntıya sokan ve her yıl milyarlarca dolar paranın boşa harcanmasına neden olan enerji verimliliği düşük ekipman ve malzemelerle donatılmış binalar yerine enerji kayıplarını en aza indiren yüksek enerji verimliliğine sahip binalar üretmenin önemine değinen GN Grup Yönetim Kurulu Başkanı A.Bülent Güney devletin bu anlamdaki teşviklerinin, sürecin çok daha hızlı ilerlemesine katkı sağlayacağını belirtti.

A+ sınıfı enerji verimli binaların önemini vurgulayan Güney; “binaları enerji verimli hale getirebilmek için göstermiş olduğumuz çaba ile tecrübelerimizi aktardığımız bir süreçten geçtik. Geldiğimiz noktada kentsel dönüşüm kapsamında projeler üretirken yüksek izolasyon standartlarında malzeme kullanımı, güneş enerji sistemi, akustik izolasyon gibi etkenlerle sürdürülebilir enerji konseptinde olması yönünde bir misyonu üstlendik” dedi. Yalıtım sektörüne getirdikleri yeniliklerle müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmaya gayret ettiklerini belirten Güney sektörde büyük miktarda kayıt dışılığın söz konusu olduğunu bunu engellemenin yolunun kurumsallaşmaktan geçtiğini vurguladı.

Enerji kayıplarının en aza indirildiği sürdürülebilir enerji konseptinde hayata geçirilen en yakın örneğin YeshillResidence projesi olduğunu belirten Güney,  “Özellikle A enerji sınıfı bir proje olmasına çok önem verdik. Güneş enerji sistemiyle sıcak su sarfiyatı azaltılırken, cephe ve tavanda 10 cm, çatıda 14 cm malzemelerle ısı yalıtımı, argon gaz dolgulu, low-e kaplamalı camlar ile hem ısı hemde ses yalıtımı sağladık. YeshillResidance aynı zamanda Avrupa Kalkınma Bankası'nın A+ enerji sınıfı olarak fonladığı ilk projedir. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz. “ şeklinde konuştu.

GN Grup Yönetim Kurulu Başkanı Güney sözlerine şöyle devam etti ; “Depreme karşı dayanıklı binalar yapılırken sürdürülebilir enerji konseptinin göz ardı edilmeyecek bir gerçek olacağı inancıyla bu konuda örnek teşkil edecek projelerle sektörde adımızdan söz ettirmek istiyoruz. Projemize gelen yoğun talep  zaten bu konuda misyon üstlenmiş olan firmamızı kentsel dönüşümde de enerji verimli projeler üreterek bu beklentiyi karşılamaya yöneltti. Bu anlamda enerji sınıfı yüksek bir projeye daha Kozyatağı'nda başlıyoruz.”

GN Yapı ile yalıtım sektöründeki deneyim ve  liderliğin kazandırdığı vizyonla grup şirketlerinden GN inşaat bünyesinde yüksek enerji verimli binalar inşa etmeye devam edeceklerini belirten Güney önümüzdeki  10 yıllık dönemde inşaat sektörünün lider firmaları arasında yer almayı hedeflediklerini belirtti.

2016 yılının gerek dünya gerek ülkemiz için zor bir yıl olduğunu belirten Güney ,”içinde bulunduğumuz coğrafyada yaşanan kaos ve sıkıntıların oluşturduğu yansımalara rağmen ülkemizin gücüne olan inancımızla yatırımlarımıza ve hedeflerimize ulaşmak için gayret sarfetmeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

gn yapı gn yapı bülent güney enerji verimli binalar