İçişleri Bakanı Efkan Ala

Efkan Ala, yeni kimlik ve ehliyetleri tanıttı!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 06.02.2015
İçişleri Bakanı Efkan Ala, AA Editör Masası’nda yeni kimlik ve sürücü belgelerinin bulunduğu fotoğrafları tanıttı.
Yeni kimlik ve ehliyetlere yönelik çalışmalarda gelinen nokta ile kimliklerin ve ehliyetlerin ne zaman dağıtılacağına ilişkin soru üzerine Bakan Ala, yeni ehliyet ve kimlik örneklerinin bulunduğu fotoğrafları gösterdi.

Yeni kimliklerin tek renk olduğunu belirten Bakan Ala, "Kimlik belgesinde bir çip var. Bunlar TÜBİTAK tarafından geliştirildi. Taklit ve tahrif edilemeyecek biçimde. Birçok bilgi içerisinde gizli olacak. Vatandaşımız bunu taşıdığında birçok işlemi buradan yapabilecek" dedi.

Sürücü belgelerine ilişkin çalışmaların devam ettiğini ifade eden Ala, "Kısa zamanda faaliyete geçireceğiz. Kimliklerle ilgili yasa çıktığı zaman bir düzenleme var yasamızda. Onu bekliyoruz. O madde çıkınca kimlikler de dağıtılmaya başlanacak. 3 yıl içinde bunun bitirilmiş olacağını düşünüyoruz. Ehliyetler için de biz nüfusa devreceğiz. Onun için bir zaman alacak, bir yıl gibi. Orada da yeni düzenlemeler yapacağız. İkisi de ciddi projeler ve projeleri kısa zamanda gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Hem mevzuat düzenlemelerini yapıyoruz hem teknik düzenlemelerini yapıyoruz" şeklinde konuştu.

AA

Efkan Ala Efkan Ala ehliyet yeni ehliyet yeni kimlikler