edirne tarihi konaklar

Edirne'de 463 tarihi konaktan 3'ünde restorasyon başladı

Genel 16.01.2018 14:20

Edirne Valiliği, kentte bulunan 463 sivil mimari örneğinin yeniden ayağa kaldırılması için restorasyon çalışmalarını başlattı.

Edirne Valiliği ve Edirne Turizm ve Endüstri A.Ş. (ETUR) işbirliğiyle çoğunluğu Kaleiçi semtinde bulunan toplam 463 sivil mimari örneği konağın yeniden ayağa kaldırılması için geçtiğimiz yıl çalışma başlattı. Çalışma kapsamında büyük çoğunluğu Kaleiçi semtinde bulunan, tarihi bir konak geçtiğimiz aylarda restore çalışmasının ardından ayağa kaldırıldı.  Vali Günay Özdemir'in çağrısıyla emekli öğretmen Ayşe Zehra Aykon ile Ahmet Gürgen, babasından kalan kalan binayı 25-30 yıllığına restore karşılığında valiliğe verdi.

Edirne Valisi Günay Özdemir, kentte onarım bekleyen tarihi 463 konaktan 83'ünün acil onarılması gerektiğini belirterek, "Edirne tarih ve kültür anlamında dünyada metrekareye en fazla tarihi eser düşen ikinci şehir. Çok önemli tarihi miraslarımız var. Sivil mimari olarak da aslında Edirne'de önemli bir tarihi kültüre sahibiz. Şu anda Edirne merkezde 463 tane sivil mimari konağımız var. Bunlarla ilgili bütün inceleme ve araştırma çalışmalarını tamamladık. 84 tanesinin acil müdahale edilmesi gerekir. Bu acil müdahale edilmesi gerekenlerin bir tanesi aynı zamanda Edirneli ve Denizlili hemşerimiz tarafından 25-30 yıllığına bize tahsisini yaptı, protokolü imzaladık her türlü işlemleri bitirdik. Bugün de inşaatına başladık. Şu anda aslında 3 konağımız bu şekilde Edirneli hemşerilerimiz tarafından bize 25 ile 30 yıllığına tahsisi yapıldı. Bunların bakım-onarım her türlü çalışmalarını yaptıktan sonra sözleşmede belirtilen süre içerisinde Edirne'nin tarihine, kültürüne ve turizmine hizmet edecek hale getireceğiz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Ben Edirneli hemşerilerimizden bu gibi değerlerimize sahip çıkmalarını ve bu konuda bize destek olmalarını bekliyorum. Çünkü söz konusu 84 konağımıza acil müdahale edemezsek gelecek yıllarda bunları bir daha geri getirme şansımız yok. Valilik olarak bize geçici tahsisini yaparlarsa restorasyonlarını yapar, Edirne'nin tarihine, kültürüne ve turizmine sunarız dedi.

GÖZ YAŞLARINI TUTAMADI

Emekli öğretmen Ayşe Zehra Aykon, Babademirtaş Mahallesi'nde dedesinden kalma binanın tekrar ayağa kaldırılacak olmasının kendisini çok mutlu ettiğini anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı. Aykon, Burası benim dedemden hatıra bana. Ev Muradı Sani Vakfı'ndan dedem tarafından satın alınmış, dedemden de bana intikal etti. Gerçekten şu an duygularımı anlatmam çok güç. Heyecanlanmaktan ziyade iftihar ediyorum, çünkü ben dedemin adının yaşatılmasını çok istiyordum dedi. Kaleiçi'nde babasından kalma tarihi konağın tekrar ayağa kaldırılması için valiliğe 30 yıllığına hibe den Ahmet Gürgen ise Çocukluğumun geçtiği tarihi binayı maddi durumumuz iyi olmadığından onaramadık. Biz onarımı yapamadık. Konağın tekrar onarılması beni çok mutlu ediyor dedi.