güneşten elektrik üretimi

Edirne Valiliği, elektriğini güneşten üretecek!

Genel Zeynep Karabağ 26.10.2016
Edirne Valiliği, "Güneşin Gözleri" projesi kapsamında elektriğini güneşten kendisi üretecek.
Edirne Valiliği, "Güneşin Gözleri" projesi kapsamında, valilik bahçesi ve çatısına kurulacak 4 güneş paneli ile elektrik üretimi yapacak.

Kalkınma Bakanlığı, Edirne Valiliği, Trakya Kalkınma Ajansı ve Edirne İl Özel İdaresi işbirliğinde hayata geçirilen "Güneşin Gözleri" projesi kapsamında, valilik bahçesi ve çatısına kurulacak 4 güneş paneli ile elektrik üretimi yapılacak.

Proje kapsamında üretilen elektrik, valiliğin ihtiyaç duyduğu enerjinin beşte birini karşılayacak.

Edirne Valisi Günay Özdemir, Devecihan Kültür Merkezindeki proje tanıtım toplantısında, uygulanacak projenin valilikler bazında "ilk" olacağını söyledi.

Güneş enerjisinde Edirne'nin örnek olması gerekiğini ifade eden Özdemir, "Hemen Balkanlar'a geçtiğiniz zaman mesela Yunanistan'da birçok alanda birçok tarlada ve binada güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde etmeyle ilgili ciddi proje destekleri almışlar ve uygulamalar var. Türkiye olarak belki biz biraz daha yavaş gidiyoruz. Dünya ve özellikle Avrupa ortalamasının çok altındayız." diye konuştu.

Özdemir, bu nedenle Avrupa'ya en yakın kent olarak, Avrupa ile bütünleşen bir yapı olarak, bölgeye örnek olacak projeyi yaygınlaştırmayı amaçladıklarını vurgulayarak, "Uygulama başladığında başarıya ulaşacağını da göreceksiniz ve Edirne'de de bütün kamu kurum ve kuruluşlarında uygulamaya geçeceğine inanıyorum." dedi.

Toplantıda, daha sonra proje tanıtıldı.

Edirne Valiliği Güneşin Gözleri güneşten elektrik üretimi