The Djamaa El Djazair

Dünyanın en yüksek minareli camisinde son durum!

Genel Zeynep Karabağ 07.05.2016
Cezayir'de hayata geçirilen ve dünyanın en yüksek minaresine sahip olacak The Djamaa El Djazair'de kaba inşaatın büyük kısmı bitti.
Başkent Cezayir'de inşaatı 2012'de başlayan ve bugüne kadar 1.2 milyar Euro (3.4 milyar TL) harcanan Cuma el Cezayir Camii'nin minaresi de 265 metre yüksekliğinde olacak ve dünyanın en yüksek minaresi unvanını alacak.

Bir külliye olarak inşa edilen caminin kütüphanesi 1 milyon kitap kapasiteli olacak. Kaba inşaatının büyük kısmı tamamlanan caminin 2017 sonunda açılması planlanıyor.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=The+Djamaa+El+Djazair'>The Djamaa El Djazair</a>

120 bin kişilik kapasiteli caminin 2017 yılında hizmete açılması planlanıyor. The Djamaa El Djazair aynı zamanda dünyanın en büyük camilerinden ünvanını da kazanacak. The Djamaa El Djazair'da ayrıca 1 milyon kitaplık bir kütüphane, 300 öğrenci kapasiteli Kur'an-ı Kerim kursu bulunacak.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=The+Djamaa+El+Djazair'>The Djamaa El Djazair</a>

Cezayir'de yöneticiler, ülke 1962 yılında Fransa'dan bağımsızlığını kazandığından beri büyük bir cami yapmak istiyordu. Ancak ülkedeki siyasi istikrarsızlık ve ekonomik yetersizlikler buna olanak tanımıyordu. 1999 yılında iktidara gelen Abdülaziz Buteflika cami projesi için, "Hayaldi, gerçek oluyor oluyor" ifadesini kullandı. The Djamaa El Djazair'da aynı zamanda güneş enerjisi panelleri ve yağmur suyunu depolayacak teknolojiler de bulunuyor.

The Djamaa El Djazair Cezayir dünyanın en yüksek minaresi