cazibe merkezi

Doğu ve Güneydoğu'ya 35 milyarlık dev yatırım yapılacak

Genel Kerim Çırak 27.08.2016
Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yu terörün tahribatından kurtaracak cazibe merkezleri için 30-35 milyar lira yatırım yapılacak.
Başbakan Binali Yıldırım'ın, bu göreve geldikten sonraki ilk önemli projesi cazibe merkezleri eylül ayında faaliyete geçiyor. Hükümet, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yönelik yatırım, teşvik ve destek projelerini tamamladı. Projeler, Eylül ayından itibaren faaliyete geçecek. Başbakan Binali Yıldırım ve bakanlar, 2019'a kadar sürdürülecek projeleri bölgeye giderek vatandaşlarla paylaşacak.

5 yıl alım garantisi verilecek

Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu'yu terörün tahribatından kurtaracak cazibe merkezleri için 30-35 milyar TL yatırım yapacaklarını açıkladı. Yatırımlara yönelik destek ve teşvikler, terörle mücadelenin devam ettiği veya bu mücadeleden dolaylı olarak etkilenen 20 ili kapsayacak. Bu illerde yatırım açığını kapatmak, istihdamı artırmak ve işsizliği azaltmaya yönelik tedbirler alınacak. Kamu-özel sektör ortaklığıyla söz konusu illere fabrikalar, işyerleri kurulacak. Üreticiye sembolik ücretlerle, bazen de bedelsiz yerler verilecek. Üretime 5 yıla kadar alım garantisi verilecek. Kamu alımları Ankara'dan, İstanbul'dan değil, bölgedeki şehirlerden yapılacak. Yatırımlar; tarım, ulaştırma, altyapı, enerji, sağlık, turizm ve eğitim alanlarını kapsayacak.

Özelliğine göre yatırım

Desteklerden kadınlar ve gençler öncelikli olarak yararlanacak. Destek ve teşvik için ilave bütçe konulacak. O ilin veya ilçenin özelliğine göre yatırım önceliği belirlenecek. Kars ve Muş'a büyükbaş hayvancılık, Şanlıurfa'da tahıl, Malatya'da tekstil yatırımları teşvik edilecek.

doğu yatırım güneydoğu yatırım cazibe merkezleri