gap

Doğu bölgeleri için büyük hamle 2017’de

Genel Emine Pile 01.11.2016
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, GAP ve DAP kapsamında 2017 yılından itibaren daha kapsamlı ve insane odaklı yatırımlar yapılacağını duyurdu.
Lütfi Elvan, yaptığı açıklamada, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ve Doğu Anadolu Projesi (DAP) ile bölge kalkınmasına bugüne kadar çok önemli katkı sağlandığını söyledi.

Özellikle GAP çerçevesinde bugüne kadar ağırlıklı olarak fiziki ve küçük ölçekli yatırımlara destek verme yaklaşımının benimsendiğine işaret eden Elvan, "Sosyal projelere çok fazla ağırlık verilmemişti ama yeni dönemde, 2017'den itibaren DAP ve GAP idarelerimiz, özellikle sosyal ağırlıklı projelere ağırlık verecek." değerlendirmesinde bulundu.

"İnsan yetiştirmeye ağırlık vereceğiz"

Bu çerçevede kadınlara ve gençlere yönelik projelere ağırlık verileceğini bildiren Elvan, şöyle devam etti:
"Gençlerin nitelikli vasıflı hale getirilmesi, bunların istihdamına yönelik çalışmalarımız olacak. Kadınlarımıza yönelik programlarımız olacak. Öte yandan kırsal alana yönelik GAP ve DAP idarelerimizde talep edilen hususlar söz konusu oluyor. Bunlara yönelik desteklerimiz de devam edecek. Gayet iyi çalışıyorlar. Önümüzdeki yıldan itibaren sosyal konulara biraz daha fazla ağırlık vereceğiz. İnsan yetiştirmeye daha fazla ağırlık vereceğiz."

yatırım teşvik doğu bölgeleri için teşvik