garip ada

Dikili'deki Garip Ada TMSF'ye geçti

Genel Emine Pile 30.09.2016
FETÖ soruşturması kapsamında kayyum atanan Fi Yapı'nın İzmir'in Dikili ilçesindeki adası Garip Ada, devletin denetimine geçti.
İzmir'in Dikili İlçesi'nde bulunan ve Dartar Ailesi'nin 2010 yılında Fİ Yapı'ya sattığı Garip Ada devletin denetimine geçti. 4 yıl önce iflas erteleme başvurusu yapan Fi Yapı'nın en değerliği varlığı olarak, piyasa değeri 35 milyon doları bulan İzmir Dikili'deki, imarlı olan Garip Ada öne çıktı. FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan Fi Yapı'nın sahibi Fikret İnan, daha önce ada için 350 milyon dolar para harcayarak üzerine 5 yıldızlı otel ve villalar inşa edeceklerini açıklamıştı. 358 bin metrekarelik alana sahip olan Garip Ada Dikili'ye 4, Çandarlı'ya 10, Bergama'ya 19 kilometre, Yunanistan'ın Midilli Adası'na ise 13 deniz mili uzaklıkta bulunuyor. 

Antik yerleşim izlerine rastlanıyor

Antik dönemdeki adı Arganussai, Türkçe'de Işık Saçan Adalar anlamına gelen ve dünyaca ünlü tarihçi Strabon'un bahsettiği üç adadan biri olan Garip Adası, aynı zamanda antik dönemden de izler taşıyor. M.Ö. 406 yılında Sparta ve Atina donanmaları bu adaların açıklarında kıyasıya savaşmışlar ve bu savaş tarihe dönemin en büyük deniz savaşı olarak geçmiştir. Bu yıl Kalem Adası ve Garip Ada dışında Strabon tarafından bahsedilen ama bilinmeyen diğer ada ise arkeologlar tarafından bulunmuştu. Üzerinde Kane kentinin bulunduğu ve zamanla karayla arasında alüvyonlar oluşarak yarım ada haline geldiği anlaşılmıştı. Bölgede M.Ö. 1200 yıllarına kadar dayanan antik yerleşim izlerine rastlanıyor.

Garip Ada Dikili Garip Ada Fi Yapı Garip Ada