istanbul-deprem-haritasi

Depremle gelecek heyelan bu ilçeleri haritadan silebilir!

Genel Uğurcan Tokay 12.11.2016
Beklenen Marmara depremi nedeniyle Büyükçekmece, Avcılar ve Küçükçekmece'nin denize bakan tarafı büyük tehlikeyle karşı karşıya.
İstanbul'daki etkisinin fazla olacağı belirtilen ve uzmanlar tarafından zamanın daraldığı söylenen büyük Marmara depremi için ürküten açıklamalar geliyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Şükrü Ersoy, emlaktasondakika.com'a muhtemel depremle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İstanbul'un sağlam ve çürük zeminli bölgelerini açıklayan Şükrü Ersoy, işyerleri için Parametrik Sigortalama sisteminin önemine dikkat çekti. İşte Ersoy'un emlaktasondakika'ya verdiği özel röportaj…

İşte İstanbul'un çürük bölgeleri

“Büyükçekmece civarında heyelanlar olabilir. Avcılar-Büyükçekmece-Küçükçekmece aksında hem denizde, hem de karada toprak kaymaları olabilir. Büyükçekmece'de denizin altında devasa heyelanlar var. Tarihte geçmiş büyük toprak yığınları var”

sukru-ersoy-deprem-bilimci

Prof. Dr. Şükrü Ersoy, İstanbul'da bazı bölgelerin deprem nedeniyle çok büyük tehlikeyle karşı karşıya olduğunu söyledi...

Merkez sağlam, çevresi depreme dayanıksız

“İstanbul'un merkezi, Türkiye'nin en sağlam yeri. Bunlardan kastımız Fatih, Sarıyer, Şişli, Beşiktaş, kısmen Alibeyköy, Eyüp, Beyazıt'a doğru gelen kesimlerde yaşlı temel var. Bu temel üzerindeki yapılar depremden en az etkiyi alacak yerler diyebiliriz. Ancak bu sağlam yapıların çevresini çürük zeminler kaplıyor. İstanbul'da yapı stoğunun, çürük zeminde olduğunu düşünürsek büyük bir tehlike söz konusu”

Parametrik Sigortalama zararları karşılayacak

“DASK dışında Parametrik Sigorta var. Bu sigorta işyeri sahipleri için geçerli. Örnek olarak depremden sonra hiç etki almadınız ancak bir iş kaybınız var. Eğer Parametrik Sigortalama sistemine sahipseniz, buradaki kaybınız karşılanıyor. Burada önemli olan depremin şiddeti değil, parametrik sigortalama sistemindeki etkilenme derecesi. Bu sistem Türkiye'de yavaş yavaş yayılmaya başladı”

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

istanbul deprem beklentisi istanbulda deprem ne zaman olacak deprem olacak mı istanbul tsunami 2016 istanbulda tsunami olur mu