Deniz kuvvetleri birlikleri

Deniz kuvvetleri birliklerine mescit açılacak!

Genel Zeynep Karabağ 28.04.2015
Genelkurmay Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı birliklere mescit açacak.
Genelkurmay Başkanlığı, TBMM'ye, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı birliklerde ibadet edecek mescit bulunmadığını şikâyet eden vatandaşa, “Deniz Kuvvetleri karargâhında personelin ibadet vecibelerini yerine getirebilmesi maksadıyla ibadet yeri açılması çalışmalarına başlanmıştır” yanıtını verdi.

Adana Tufanbeyli'de yaşayan H.S., geçen yıl TBMM Dilekçe Komisyonu'na yazarak, “Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı birliklerde ibadet edecek mescit bulunmamaktadır, insan haklarının gerektirdiği işlemler yapılmalı” talebinde bulunmuştu. Genelkurmay Başkanlığı dilekçeye, “Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nca, insan haklarına ve temel özgürlüklere, özellikle düşünce, din ve inanç özgürlüğüne saygı gösterilmektedir. Bu kapsamda talep etmiş olduğunuz hususlar değerlendirmeye alınmıştır” yanıtını vermişti.

ÇALIŞMALARA BAŞLANDI

H.S. aynı taleple Meclis'e ikinci bir dilekçe daha yazdı. Komisyon dilekçeyi işleme alarak talebi Genelkurmay Başkanlığı'na sordu. Genelkurmay'dan gelen yanıtta şunlar kaydedildi: “İlgili yazı incelendi. H.S.'nin yeni bir başvuruda bulunduğu, kişinin yeni dilekçesinde; daha önceki dilekçesinde dile getirdiği mağduriyetin devam ettiğini belirtmiştir. Başvuru sahibinin yeni başvurusuna ilişkin olarak yeniden inceleme yapıldı. Dilekçede belirtilen hususlara ilişkin olarak, Genelkurmay Başkanlığı'nca gerekli işlem yapıldı. Bu kapsamda Deniz Kuvvetleri karargâhında personelin ibadet vecibelerini yerine getirebilmesi maksadıyla ibadet yeri açılması çalışmalarına başlandı.”

Komisyon, Genelkurmay Başkanlığı'ndan gelen yanıt üzerine dilekçeyle ilgili başka işlem yapmama kararı aldı. 

Deniz kuvvetleri birlikleri