Danimarka

Danimarka: Kuzey Kutbu bizim!

Genel Zeynep Karabağ 16.12.2014
Birleşmiş Milletlere resmi bir başvuru yapan Danimarka, Kuzey Kutbu'nu istedi!
Kuzey Kutbu'nun da içinde bulunduğu Kuzey Antarktika Okyanusu'ndaki 895 bin kilometrekarelik bölge, Yeşil Vadi'ye döndü! Ünlü Tosun Paşa filmindeki Seferoğulları ile Tellioğulları'nın Yeşil Vadi için girdikleri mücadele şimdi dünya arenasında!

Kuzey Antartika Okyanusu'ndaki 895 bin kilometrelik bölgenin kendilerine ait olduğunu söyleyen Danimarka, bu bölgenin kendilerine devredilmesini talep etti. Ancak buraya Rusya ve Kanada da talip!

Danimarkalı bilim adamları 10 yıllık araştırmalar sonrasında okyanusta bulunan 'Lomonos sırtı' adındaki su altındaki dağ grubunun Grönland'ın bir parçası olduğunu kanıtladıktan sonra Danimarka, 'Kuzey Kutbu bizim, bu nedenle bize verilmeli' gerekçesiyle Birleşmiş Milletlere başvuruda bulundu.

Rusya ve Kanada da işin içinde!

Rusya ve Kanada'nın da Danimarka'nın istediği bölgenin önemli bir kısmını talep etmek için başvurması beklenirken Birleşmiş Milletlerin kararını 10 yıldan önce vermesi beklenmiyor. Eğer Birleşmiş Milletler bir karara varamazsa ülkelerin aralarında anlaşması gerekecek. Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard'a göre "bu, pek kolay bir durum olmayacak". Lidegaard, bu konuda "Pazarlık süreci zorlu olacak. Bunu gizlemenin bir sebebi yok ama bunun bilimsel dayanak üzerine yapılacak olması konusunda anlaşmış olmamız çok güzel" dedi.

İstenen alan Danimarka'dan 20 kat büyük!

Danimarka ve krallığa bağlı Grönland ve Faröe adalarıyla birlikte 2009-2013 yılları arasında daha önce Kuzey Antarktika Okyanusu'ndaki toplamı 873 bin kilometrekare olan bazı bölgelerin krallıklarına katılması amacıyla üç başvuruda bulunmuştu. Talep edilen alan, yaklaşık olarak Danimarka'nın 20 katı büyüklüğüne denk geliyor.

Kuzey kutbunda, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya,  İsveç, Kanada, Norveç ve Rusya'nın toprakları bulunuyor.

Kuzey Antartika Okyanusu Danimarka