Cizre

Cizre’deki olaylar emlak fiyatlarına olumsuz yansıdı!

Genel Emine Pile 27.01.2015
Şırnak Cizre’de yaklaşık 4 aydır devam eden olaylar nedeniyle bölgeyi terk etmeyi planlayan bazı aileler evlerini satışa çıkardı.
Cizre'de yaşanan olaylar 120 bin nüfuslu ilçede ticari ve sosyal yaşama büyük zarar veriyor.

Yaklaşık 4 aydır yoğun şekilde devam eden ve 7 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylar nedeniyle tedirginlik yaşanan Cizre'de, bazı aileler ilçeyi terk ederken, hendeklerin kazıldığı Sur, Nur ve Cudi mahallelerinde yaşayanlardan bazıları da diğer semtlere taşınmayı tercih ediyor. 

Günlük satışı 6 ay öncesine göre yarı yarıya azalan esnafın çoğunluğu çeklerini ödemekte güçlük çekiyor. Bu arada satışa çıkarılan ancak talep bulamayan arsa ve konut fiyatlarında da yüzde 40'a varan düşüş oluştu.

Kredi alamadıkları için teşvikten faydalanamıyorlar 

Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Çağlı, AA muhabirine, 5 yıldızlı bir otel yapımı için 6 bankaya kredi başvurusunda bulunduklarını ancak olumlu yanıt alamadıklarını söyledi.

Kredi alamadıkları için bölgeye sağlanan teşvik uygulamasından faydalanamadıklarını kaydeden Çağlı, ''Teşvik belgesi aldık ancak kullanamıyoruz. Yaşanan olaylar nedeniyle Cizre'yi güvenli bulmayan bankalar kredi taleplerini bekletiyorlar. Bankalara talep edilen teminatın 3 katını vermemize rağmen kredi alamıyoruz'' ifadesini kullandı.

6 aydan beri daire satılmıyor 

Başkan Çağlı, Cizre Organize Sanayi Bölgesi'ndeki mevcut 25 projeye geçen yıl girişimcilerin yoğun talep gösterdiğini bunlardan 6'sının fabrikasını tamamlayıp üretime başladığını söyledi.

Kalan 19 projenin ise devam ettiğini dile getiren Çağlı, şöyle konuştu:
''Ancak olaylar nedeniyle firmalar beklemeye geçti. Çünkü kredi alamıyorlar. İlçedeki birkaç firma da yaşanan olaylar nedeniyle Gaziantep'e gitti. Talep olmadığı için 6 aydan beri daire satılmıyor. Geçen yıl 100 bin liraya sattığım daireleri bugün 80 bin liraya satamıyorum.''

''Taşınmayı planlayan aileler evini satışa çıkardı''

Emlakçı Cengiz Tatar da ilçedeki gerginliğin emlak fiyatına olumsuz yansıdığını işaret ederek, ''Arsa ve ev fiyatlarındaki düşüş yer yer yüzde 40'a ulaşıyor. Ancak buna rağmen alıcı yok. Cizre'den taşınmayı planlayan aileler evini satışa çıkardı'' diye konuştu.

AA

Cizre Şırnak emlak fiyatları Cizre'deki olaylar