Çanakkale Köprüsü

Çanakkale Köprüsü'nün temal atma töreni 18 Mart’ta

Genel Hatice İlvan 06.03.2017
Planı 2. Abdülhamid döneminde yapılan Çanakkale Köprüsü’nün temel atma töreni 18 Mart’ta yapılacak.
Cumhuriyetin 100'üncü yılı olan 2023'te açılması planlanan köprü, dünyanın en uzun asma köprüsü unvanına sahip olacak. Çanakkale 1915 Köprüsü'nün temel atma töreni 18 Mart'ta yapılacak. Bölgede aralıksız çalışan iş makineleri temel atma törenin yapılacağı alanı düzleştiriyor. Törene katılımın yüksek olması beklendiğinden oldukça büyük bir alanda çalışmalar sürüyor. Yapılacak köprünün Gelibolu, Sütlüce köyü mevkii tarafında ise henüz bir çalışma yok. Bölge bakir görünümünü henüz korurken, bölge halkı da köprünün ayaklarının nerede olacağı konusunda meraklı bekleyişini sürdürüyor.

GEÇİŞ ÜCRETİ 15 EURO ARTI KDV OLACAK

Çanakkale Köprüsü, 2 bin 23 metre orta açıklıkla dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Köprü tabliyeleri 36 metre genişlikte ve 5 metre yükseklikte planlanıyor. Köprünün toplam boyu ise 3 bin 869 metre olacak. Köprü üzerinde 2x3 taşıt şeridi bulunacak. Lapseki Yaklaşım viyadüğü 650 metre, Gelibolu yaklaşım viyadüğü ise 900 metre uzunluğunda olacak.

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesi Malkara-Çanakkale (1915 Çanakkale Köprüsü dahil) kesimi, yap-işlet-devret modeli kapsamında ihale edildi. Köprünün Cumhuriyet'in 100'üncü yılı olan 2023 yılında açılması planlanıyor. Köprüden geçiş ücretinin ise otomobiller için 15 Euro+KDV (59 lira+KDV)  olması planlanıyor.

 

çanakkale köprüsü çanakkale köprüsü güzergahı çanakkale köprüsü projesi çanakkale köprüsü ne zaman