Çamlıca Camisi'nin altın maketi

Çamlıca Camisi'nin 'altın'dan maketini yaptılar

Genel Emine Pile 14.10.2016
İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen kuyumculuk fuarına katılan Nadir Metal Rafineri firması, Çamlıca Camisi'nin altından maketini yaptı.
İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen kuyumculuk fuarında 233 kilogram altından yapılan Çamlıca Camisi maketi büyük ilgi gördü.

71 GÜNDE TAMAMLANDI 

Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi Büyük Çamlıca'nın 32 milyon TL değerinde külçe altınlarla yapılan maketi 71 günde tamamlandı. Tamamı altın ve gümüş kaplamalardan oluşan maketin yapımı 27 ustanın büyük sabır ve emeğiyle bitirildi.

32 MİLYON LİRALIK MAKET

Altınların yaklaşık değeri 32 milyon lira olarak belirtilen Çamlıca Camisi maketinin boyu 185 santimetre, eni 85 santimetre, yüksekliği ise 105 santimetre oldu. İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen kuyumculuk fuarına katılan Nadir Metal Rafineri firması Gram Altın Bölümü Müdürü Hasan Ayaş, "Türkiye ve modern İslam dünyasının en önemli temsilcilerinden ve İstanbul'un en güzel yerine en büyük cami inşa ediliyor. Bu maketle fuara gelmesi düşünülen binlerce kişiye caminin tanıtımını yapmak istedik" dedi. 

Nadir Metal Yurtdışı Tanıtım Sorumlusu Kaan Gözüm ise "Kubbe ve şadırvanlar dışında her yerini altın külçelerden yaptık. Bin 805 adet 100 gramlık külçe altın, bin 384 adet 20 gramlık altın ve 75 adet külçe gümüş kullanarak imal ettik" ifadelerini kullandı.

Çamlıca Camisi