Çamlıca Camisi

Çamlıca Camisi'ne 1453 metrekarelik bayrak!

Genel Zeynep Karabağ 29.10.2015
İnşaatı devam eden Çamlıca Camisi'ne Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla asılması beklenen Türk Bayrağı başka bir güne ertelendi.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Çamlıca Camisi'nin tamamlanan 1 ve 2 numaralı minareleri arasına 1453 metrekare büyüklüğünde bayrak asılacaktı. Ancak hava muhalefeti sebebiyle asma işlemi sırasında bayrak düğüm oldu ve işlemin başka bir gün yapılması kararlaştırıldı. 

Emlaktasondakika.com ekibinin hazır bulunduğu program sırasında Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ve İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk canlı yayınımıza konuk oldu.

Metin Külünk, "Çamlıca Camisi, Süleymaniye Camisi ve Topkapı Sarayı'yla bakışıyor, Halid Ebu Eyyub El-Ensari Hazretleri'ne ise 'Siz Medine'yi bıraktınız buraya geldiniz, hiç endişeniz olmasın bu topraklar kıyamete dek İslam ve Müslüman kimliğiyle yaşayacak' mesajını veriyor" ifadelerini kullandı.

Bayrağın rüzgar nedeniyle dolanmasını değerlendiren Ergin Külünk ise, "Tahmin ediyorduk ancak bu riski aldık çünkü bugün 29 Ekim ve bugün yapmak istedik. Kısmen de olsa yaşadık ama inşallah programı ileri bir tarihte yenileyeceğiz. Biz millet olarak rakamlara mana yüklemeyi severiz. Bayrak imalatçısıyla konuşurken büyük bir yaptırmak istediğimiz söyledim. 1000-1500 arasında olsun dedik. Ondan sonra 1453 yapalım dedim bir manası olsun. Bu yüzden böyle büyük boyutlu bir bayrağı asarken sizlerin şahitliğinde olsun istemiştim. Ama tabi hava muhalefeti yapacak hiçbir şey yok. Mecburen bu çalışmamız biraz teyit ettik" dedi.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=%c3%87aml%c4%b1ca+Camisi'>Çamlıca Camisi</a>

İstanbul'un bir çok yerinden görünecek

İnşaatında 500 kişinin çalıştığı Çamlıca Camisi, 1 Temmuz 2016'da açılacak. 6 minareli caminin 107.1 metrelik 4 büyük minaresi Anadolu'nun kapılarının bize açıldığı 1071 Malazgirt Zaferi'ni simgeliyor.

Caminin iki minaresi arasında yer alacak olan 1453 metrekarelik Türk Bayrağı, İstanbul'un pek çok noktasından görünecek.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=%c3%87aml%c4%b1ca+Camisi'>Çamlıca Camisi</a>

Çamlıca Camisi