tasarımcı ve iç mimar şafak çak

Çak: Galata Kulesi’nin çağdaş versiyonu olmalıydı!

Genel Merve N. Güreş 11.12.2015
Hollywood yıldızlarının aranan tasarımcısı Şafak Çak, 3. havalimanının kontrol kulesinin tasarımı için yabancıların davet edilmesine isyan etti.
İstanbul'da inşaatı devam eden 3. havalimanının hava trafik kontrol kulesi için tasarımcılar birbiriyle yarışıyor. Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu (İGA) tarafından yapılan havalimanının hava trafik kontrol kulesi için dünyanın önde gelen tasarımcılarını davet edildi. Tasarım yarışmasına Zaha Hadid, Moshe Safdie, Grimsaw-Nordic, Massimiliano Fuksas, Pininfarina-Aekom, RMJM Architects gibi tasarım dünyasının önemli isimleri hazırladıkları projelerle katıldı. Ancak tamamlandığında dünyanın en önemli havalimanlarından biri olacak 3. havalimanının kontrol kulesinin yabancılara emanet edilmesi ünlü iç mimar ve tasarımcı Şafak Çak'ı isyan ettirdi. Jennifer Lopez'den Sting'e, Paris Hilton'dan Cameron Diaz'a kadar onlarca yıldızı tasarımlarıyla kendine hayran bırakan Çak, sosyal medya hesabından bu konuyla ilgili sitemini dile getirdi. 

‘DOĞRU UZAKLARDA ARANMAZ'

Çak, “Elin Jennifer Lopez'i kalkar Amerika'dan beni bulur, koskoca Sting "Türk mermeri isterim" diye yırtınır, ülkemizde onlarca tasarımcı Avrupa'da harikalar yaratırken ve onlarca Türk tasarımcı yetişirken kimin aklına geldi acaba kule tasarımı için dünyadaki en iyilerden teklif almak. Abuk sabuk bizi yansıtmayan projeler peş peşe gelmiş. Doğru uzaklarda aranmaz” dedi. 

şafak çak ve paris hilton

‘TÜRK YAPAMAZ YABANCI DAHA İYİ YAPAR'

3. havalimanına yapılacak kulenin, Galata Kulesi'nin çağdaş versiyonu olması gerektiğini savunan ünlü tasarımcı, “Hem yerli, hem Hazerfen gibi bir değerimiz varken, nedir bu yabancı hayranlığımız anlam veremiyorum. Bizde bu “Türk yapamaz yabancı daha iyi yapar" zihniyetini her alanda değiştirmeden başarılı olamayız. İlk önce kendimize ve insanımıza biz inanmalıyız” diye konuştu.

Merve N. Güreş/Emlaktasondakika.com

3. havalimanı 3. havalimanı hava kontrol kulesi