Buca iki katlı otopark

Buca’ya otopark ve meydan müjdesi!

Genel Emine Pile 04.05.2015
İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’in otopark ihtiyacını karşılayacak olan yeraltı otoparkı ve meydan düzenlemesi için harekete geçti.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplam 6 bin 271 metrekarelik alanda Buca Kasaplar Meydanı'nın altında oluşturulacak iki katlı otopark ile üstündeki meydan düzenlemesinin yapımı için düğmeye basıyor.

Toplam maliyetinin 5 milyon 650 bin TL'yi bulacağı proje kapsamında 150 aracın otopark ihtiyacı rahatlıkla karşılanacak. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent dokusunu bozmadan otopark ihtiyacına çağdaş çözümler üretmek için somut adımlar atmaya devam ediyor. Türkiye'nin en büyük tam otomatik katlı otoparkı olan Alsancak Otoparkı ile Hatay Pazaryeri Katlı Otoparkı, Alsancak Spor Salonu Yeraltı Otoparkı ve Kültürpark Yeraltı Otoparkı'nı kente kazandıran Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Buca'ya bir yeraltı otoparkı ve meydan düzenlemesi kazandırmak için yarın (5 Mayıs 2015) saat 13.30'da temel atacak.

İLÇEYE YENİ BİR ÇEKİM MERKEZİ 

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından projesi hazırlanan düzenleme kapsamında, 150 araç kapasiteli iki katlı yer altı otoparkı inşa edilecek. Toplam 6 bin 271 metrekarelik alanda uygulanacak projeyle yeraltı otoparkının üst kısmı ise Bucalıların hoşça vakit geçirecekleri bir mekan haline getirilecek.

Platform şeklinde yapılacak meydan düzenlemesi kapsamında tören alanı ve yeşil alanlar oluşturularak oturma grupları yerleştirilecek. Gezinti yerleri, kafeterya, heykel alanı ve yeni su elemanları ile birlikte Buca Kasaplar Meydanı, ilçeye yakışır modern bir görünüm kazanacak. Projenin maliyeti  4 milyon 650 bin TL.

TOPLAM MALİYET 5 MİLYON 650 BİN TL

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Kasaplar Meydanı'nda oluşturulacak yeraltı otoparkı ve meydan düzenlemesi için kendi mülkiyetinde bulunan eski binaların yıkımını gerçekleştirdi.  Daha önce de meydandaki özel mülkiyetlerde kamulaştırma çalışmaları gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, 2002-2007 yılları arasında yaptığı çalışmalarla, toplam 1912 metrekarelik alanda kamulaştırma yaptı. Bu çalışmaların maliyeti ise 1 milyon TL'ye ulaştı. Yapım maliyeti olan 4 milyon 650 bin TL de eklendiğinde, projenin toplam maliyeti 5 milyon 650 bin TL'yi buluyor.

Buca iki katlı otopark