Başkent Ray

Başkent Ray'da imzalar atıldı

Genel Zeynep Karabağ 08.04.2016
TCDD ile hattı yapacak firma arasında yapım işi sözleşmesi geçtiğimiz günlerde imzalanırken, inşaat çalışmaları kısa sürede başlayacak.
Hattın yapımı 18 ayda tamamlanacak. Bu süre içinde Sincan güzergahındaki banliyö hatları ise devre dışı kalacak. 

TRAFİK RAHATLAYACAK 

2011'de başlayan Başkent Ray projesinin ilk etabı kapsamında, alt geçit çalışmaları yapılırken, hattın ikinci etabı için 2012'de açılan ihale, gelen itirazlar üzerine iptal edilmişti. 4 yıl süren yasal süreçlerin tamamlanmasının ardından, çalışmalara yeniden başlanması kararı alındı. 

TCDD ile hattı modernize edecek olan firma arasında yapım işi sözleşmesi imzalandı. Başkent Ray projesine önümüzdeki günlerde başlanması bekleniyor. 

Yapım sözleşmesine göre, hattın yenilenme ve modernizasyon işi 18 ayda tamamlanacak. 
Böylece, Kayaş ve Ankara arasında 160 kilometre hıza uygun yeni bir hat inşa edilmiş olacak. Hat uzunluğu, Ankara-Kayaş arasında 13 ve Ankara-Sincan kesiminde 24 kilometre olacak. Hat, modernizasyon işlemi tamamlandığında, yüksek hızlı trene uygun hale gelecek. Yetkililer, Başkent Ray'ın Ankara şehir içi trafik sorunu için de çözüm olacağını kaydetti. 

METRO STANDARDINDA 

Başkent Ray projesiyle, tüm istasyon ve peronlar da metro standardında yeniden inşa edilecek. Koridor üzerindeki tüm hemzemin kesişmeler de kaldırılacak. Sincan yönünde 2 adet alt ve üst geçit, Kayaş yönünde ise 15 adet vasıta alt ve üstgeçidi inşa edilecek.

Kayaş-Ankara-Sincan arasındaki demiryolu hattının modernize edilmesini sağlayacak Başkent Ray projesi, 4 yıllık aradan sonra yeniden start alıyor. 

Banliyö hatları devre dışı 

Başkent Ray, hızlı tren hatlarından bağımsız bir proje olduğu için o güzergaha bir etkisi olmayacak. Ancak yapım çalışmaları sırasında, Ankaralıların büyük bölümünü kullandığı banliyö hatları devre dışı kalacak. Bu hat, mevcut hatların 18 ay boyunca çalışmayacağı anlamına geliyor.

Başkent Ray tcdd trafik metro