başbakan binali yıldırım basın açıklaması yaparken

Başbakan açıkladı, Emlak Vergisi'ne sınır geldi!

Genel Uğurcan Tokay 25.09.2017
Başbakan Binali Yıldırım, Emlak Vergisi artışlarıyla ilgili olarak "Bu vatandaşa zulümdür" dedi.
Belediyeler tarafından belirlenen, 2018 ve sonrasındaki 4 yıl için geçerli olan emlak vergileriyle ilgili olarak rakamlar çok konuşulmuştu. Başbakan Binali Yıldırım, bu konuda devreye girildiğini ve yasayla birlikte emlak vergisi artışlarının maksimum yüzde 50 olabileceğini açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım: "Bazı belediyeler emlak vergi değerlerini astronomik artırdılar, yüzde 3 bin. Böyle bir şey yok ki memlekette, bu vatandaşa zulümdür. Buna bir tahdit getiriyoruz yasayla. Öyle kafasına göre artırım olur mu? Kızıyor adama, 'Bu mahalle, bu sokak bana az oy verdi', bas vergiyi. Böyle bir şey yok. Yeniden değerleme oranının yüzde 50 fazlasını geçemeyecek."

İBB başkanı kim olacak?

Başbakan Binali Yıldırım, Kadir Topbaş'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifasına ilişkin, "Yerine ilçe belediye başkanlarından biri gelir muhtemelen. Bu hafta sonunda doluyor süre, 10 günlük süre istifadan itibaren. 28 Eylül'de İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi toplanacak, seçim yapacak, bir arkadaşımız görevi, boşalan koltuğu doldurmuş olacak. Muhtemelen ilçe belediye başkanı." dedi.

emlak vergisi emlak vergisi artış oranı emlak vergisi 2018 ibb başkanı