Ataköy İkitelli metrosu

Ataköy-İkitelli metrosu ÇED aşamasında!

Genel Zeynep Karabağ 22.03.2015
İBB'nin Ataköy ile İkitelli arasında yapmayı planladığı yeni metro hattı projesinde Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) aşamasına geldi.
İstanbul Valiliğine sunulan projenin tanıtım dosyasındaki bilgiye göre, Ataköy 5. Kısım'daki Ömer Duruk Cami önünden başlayacak yeni metro güzergahı, Basın Ekspres Yolu'nu takip ederek, Başakşehir İkitelli Organize Sanayi Sitesi'ne uzanacak.

Özellikle sabah ve akşam saatlerinde Basın Ekspres Yolu'nun yoğun trafik nedeniyle çalışamaz duruma geldiği belirtilen tanıtım dosyasında, bölgede metro hattının yapılmasıyla, E-5 ve TEM gibi ana yollarda trafiğin rahatlatılmasının planlandığı vurgulanıyor.

Ataköy'deki eski banliyö hattı ile birleşen yeni metro hattı, Marmaray Hattı ile Başakşehir-Kirazlı Metro Hattı ile entegrasyonu da sağlayacak.

Çalışmalar kapsamında 13 bin 420 metre uzunluğunda yapılacak metro tünellerinden 858 bin 880 metreküp toprak çıkartılacak.

Yeni metro hattında İkitelli Güney, Masko, Bahariye, Mehmet Akif, Halkalı Cad. (212), Evren Güneşli, Mimar Sinan, Doğu Sanayi, Kuyumcukent, Çobançeşme, Yenibosna ve Ataköy olmak üzere toplam 12 istasyon bulunacak.

Projenin 850 milyon liraya mal olması planlanıyor.

AA

Ataköy İkitelli metrosu