Aspendos Antik Tiyatrosu'nun mermerleri

Aspendos Antik Tiyatrosu'nda mermer krizi!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 28.09.2015
Antalya’da yer alan Aspendos Antik Tiyatrosu’ndaki basamakların beyaz mermer kullanılarak restore edilmesi eleştirilere yol açtı.
Serik İlçesi'nde iki tepe üzerinde milattan sonra 2'nci yüzyılda Marcus Aurelius döneminde inşa edilen Aspendos Antik Tiyatrosu, geçen hafta sona eren Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali öncesinde restorasyon için 7- 8 ay kapalı tutuldu. Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından restorasyonu gerçekleştirilen Aspendos'un oturakları ve merdivenlerinde kullanılan beyaz mermerlerin tiyatronun koyu gri renkteki aslına uygun olmayışı, eleştiri ve tepkilere neden oldu. 

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=Aspendos+Antik+Tiyatrosu'>Aspendos Antik Tiyatrosu</a>

Orjinal mermer ile restorasyonda kullanılan mermer arasındaki fark

KASIMDA DÜNYA LİDERLERİNİ AĞIRLAYACAK

Bu yıl Türkiye'nin ev sahipliği yapacağı ve Serik'e bağlı Belek Turizm Bölgesi'nde düzenlenecek G-20 Liderler Zirvesi'nin programında da Aspendos Antik Tiyatrosu bulunuyor. Obama, Merkel, Putin gibi dünya liderlerinin 2 günlük Antalya'daki zirve programının düzenleneceği Belek'e yaklaşık 6 kilometre uzalıktaki Aspendos Antik Tiyatrosu'na gezi düzenlenmesi ve burada bir konser etkinliği de planlanıyor. 

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=Aspendos+Antik+Tiyatrosu'>Aspendos Antik Tiyatrosu</a>

Antik tiyatronun restorasyondan sonraki hali...

'RESTORASYON FACİASI'

Aspendos'taki restorasyonu gördüğünde çok üzüldüğünü belirten Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, son zamanlarda ülkemizde restorasyon faciaları yaşandığını söyledi. Hatta bunların birkaçının, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın müdahalesiyle tekrar elden geçirildiğini kaydeden Recep Yavuz şunları söyledi:

"Hakikaten dönemi yansıtmayan, biraz karışık, anlamsız restorasyonlarla karşı karşıyayız. Restorasyon bence o dönemi yansıtan ve o eserin korunmasına önayak olan bir çalışma. O dönemi yansıtan derken, üstü fanuslarla kaplanmış bir İshakpaşa Sarayı, sanki sera görüntüsü veriyor. Veya geçtiğimiz günlerde gündeme gelen kalenin restorasyonu var. Kaş'ta tiyatronun içine dökülen betonlar. Bunların hepsi o eserin değerini önemli ölçüde zedeliyor. Tabi ki bunlara müdahil olunuyor, birtakım düzeltmeler oluyor ama Aspendos'ta yaşadığımız da çok üzücü." 

Hürriyet

Aspendos Antik Tiyatrosu Aspendos Antik Tiyatrosu restorasyon