Antalya 3. Havalimanı

Antalya 3. Havalimanı işte buraya yapılacak!

Genel Murat Can Güllü 04.05.2015
Antalya bölgesine yapılacak 3. havalimanının nereye yapılacağı belli oldu. Havalimanı için en uygun bölgenin Sarılar - Çerler olarak açıklandı.
Gazipaşa Havalimanı'nın 14 Aralık 2013'te açılmasının ardından 2 yıl geçmeden Antalya'ya 3. havalimanı projesi için arazi aranmaya başlandı. Sabah gazetesinin haberine göre Antalya 3. havalimanı projesinin öncüsü, 1998 yılında kurulan ve Hasan Akıncıoğlu'nun başkanlığını yürüttüğü Demre Turizm Yatırımcıları Birliği.

Antalya'ya yapılacak üçüncü havalimanı buraya yapılacak!

DETUYAB'ın kuruluş amacının üçüncü havalimanını bölgeye kazandırmak ve inşa etmek olduğu belirtilen kuruluş eski bakan Lütfi Elvan'a konuyla ilgili bir rapor bile sunmuşlardı. Raporda havalimanının yapılması için yer tespiti de bulunuyor.

Nisan ayında tamamlanan rapora göre Kaş-Demre karayolu üzerinde bulunan Sarılar-Çerler düzlüğünün bölgedeki en uygun arazi olduğu vurgulandı. Tespit edilen bölge, Kaş'a 15 ve Demre'ye de 30 km mesafede bulunuyor.

Antalya Üçüncü Havalimanı 4 Bin 500 metre uzunlukta olacak!

Sarılar - Çerler düzlüğü 4 bin 500 metre uzunluğunda ve bin 300 metre genişliğinde bir alanı kapsıyor. Bu da 4 bin 500 metrelik bir pistin bölgede yapılabileceğine işaret ediyor. Antalya Havalimanı'nda en uzun pistin uzunluğunun 3 bin 500 metre.

Düzlüğün güney batı ve kuzey doğu istikametlerinin açık olduğu açıklanan raporda, yıl boyunca görüş mesafesini etkileyecek sis ve pus olaylarının yaşanmadığına da dikkat çekildi.

1 MİLYON YOLCU GELİR

Akıncıoğlu, hafriyata gerek olmamasının Sarılar-Çerler düzlüğünde havalimanı yatırımının maliyetini de düşürdüğünü söyledi. Yatırımcıların ilgisini çeken bir diğer konu ise bölgenin turizm hareketliliği. Bölge nüfusunun yaz aylarında çok arttığına dikkat çeken Akıncıoğlu, bu konuda iddialı, “Kaş ve Kalkan'da haftalık ev kiralayan İngilizlerin sayısı yaz aylarında 400 bini aşıyor. Havalimanının açılması halinde yolcu sayısının 1 milyonun altına düşeceğini tahmin etmiyorum” dedi.

Antalya 3. Havalimanı nereye yapılacak