almanya cami

Almanya'da eşi benzeri olmayan bir cami yapılacak

Genel 07.12.2017 14:58

Almanya'nın Hamburg kenti yakınlarındaki Norderstedt kasabasında dünyada eşi benzeri olmayan cami yapılacak.

Diyanet Isleri Türk Islam Birliği'ne bağlı olan Eyüp Sultan Camisi, kendi elektriğini 21 metre yüksekliğindeki şeffaf minaresi üzerinde yer alacak rüzgar türbinleri aracılığı ile üretecek.

Camide yer alacak olan buz depolama sistemi sayesinde yaz aylarında da cami içerisi serin tutulacak. Caminin cam panellerine kristalleşme enerjisini düzenleyen sistem kurulacak. Caminin kubbesi camdan olacak. Gençler ve kadınlar için ayrı bölümlerin olacağı cami kompleksinde, imamın ailesi ile birlikte kalabileceği lojmanın yanı sıra bir süpermarket, bir kafeterya, bir berber ve bir seyahat acentesi de bulunacak.

4 MİLYON EUROYA MAL OLACAK

Su anki cami yetmediği için cemaatin cuma günleri ve bayram namazlarını bahçede kılmak zorunda kaldığı belirtilirken, yemi caminin 4 milyon euroya mal olmasının hesaplandığı aktarıldı. Norderstedt camisinin masrafları 300 üyenin aidatları ve bağışlarla karşılanacak. Kasabanın tüm yerel siyasetçileri tarafından desteklenen caminin 21 metre yüksekliğindeki minaresi tartışma konusu olmuş ancak uzlaşı sağlanmıştı.

DÜNYADA EŞİ BENZERİ YOK

Caminin mimarlığını yapan Selçuk Ünyılmaz, "Caminin enerji konsepti çok büyük önem taşıyor. Böyle bir mimariye ve böyle bir teknolojiye sahip olan başka bir cami yok. Dünyada eşi benzeri olmayan bir proje" dedi.