Ahıska Türkü evlerine yerleştirildi

Ahıska Türkleri Erzincan'daki konutlarına yerleştirildi

Genel Emine Pile 15.04.2016
Ukrayna'dan Erzincan'ın Üzümlü ilçesine kafile halinde getirilen Ahıska Türkünün üçüncü kafilesi Üzümlü ilçesindeki konutlarına yerleşti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koordinasyonunda Ukrayna'dan Erzincan'ın Üzümlü ilçesine 25 Aralık 2015 ve 3 Mart 2016 tarihlerinde iki ayrı kafile halinde getirilen 151 aileden oluşan 616 Ahıska Türkünün ardından 513 kişilik üçüncü kafileden ilk grup, Ukrayna'nın Slavyansk şehrinden alınarak, Türk Hava Yollarına (THY) ait uçak ile Erzincan'a getirildi.

Erzincan Havalimanı'nda yapılan gümrük işlemlerinin ardından 46 aileden oluşan 171 kişi, kendileri için Üzümlü ilçe Belediyesi tarafından tahsis edilen otobüslerle Geyikli Mahallesi'ne getirildi. Kendileri için hazırlanan konutların önlerinde indirilen aileler, görevliler tarafından konutlarına yerleştirildi.

"Vatanımıza kavuştuk"

Türkiye'ye gelmenin mutluluğunu yaşayan Ahıska Türkleri dualar edip, birbirlerine sarıldı.

Erzincan'daki yeni yaşamlarına ilk adımı atan ailelerden 6 kişilik Muhammedoğlu ailesi, mutluluklarını AA muhabirine anlattı.

Rasık Muhammedoğlu (81), vatanlarına kavuştuklarını belirterek, şunları söyledi:

"Biz Türkiye'nin başındakilerden çok razıyız. Hiç bunu unutmayız. Ata dedelerimizin, dede babalarımızın vatanına kavuştuk. Dedelerimiz buralarda yaşamış, biz de sonunda buraya vatanımıza geldik."

"Bizim de vatanımız oldu"

Zülfiye Muhammedoğlu (33) da artık bir vatanları bulunduğu için çok mutlu olduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Çok güzel geldik. Evlerimiz her şeyiyle dolu. Çok mutluyuz. Çocuklarımın sevinci dünyaya değer. Rabbim vatanımızı, Cumhurbaşkanımızı, Başbakanımızı korusun. Buraya gelmemiz için bütün emeği geçen herkesten Allah razı olsun."

Ahıska Türkü ukrayna erzincan erzincan'a iki ayrı kafile rasık muhammedoğlu