AFAD'ın yaptığı çalışmalar

AFAD'a 'Uluslararası Kamu Markası' ödülü

Genel Emine Pile 21.04.2016
AFAD, "İlk önce hayat" parolası, "Dünya için hazırız" mesajıyla Uluslararası Kamu Markası ödülü a
Birleşmiş Milletler (BM) Kamu Hizmeti 2015 Ödülleri'nde 193 ülke arasından "Afet Geçici Kent Yönetim Sistemi Projesi" ile birinci olan Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Patent Enstitüsü'nce düzenlenen "5. Türk Patent Ödülleri" kapsamında "Uluslararası Kamu Markası"

AFAD'ın çalışmalarıyla "küresel bir marka" haline geldiğini gösteren ödül, dün düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay'a verildi.

Dünya üçüncüsü 

Küresel İnsani Yardımlar Raporu'na göre Türkiye, AFAD'ın çalışmalarıyla 2013-2015 döneminde en fazla insani yardım yapan 3. ülke oldu.

AFAD, yalnızca son birkaç ayda Yemen'e 5,5 bin tondan fazla gıda ve ilaç, Afganistan'a 5 ton ilaç ve tıbbi malzeme, Filistin'e bin 200 ton un ulaştırdı. Gazze'ye 11 bin gıda kolisi gönderen AFAD, koordine ettiği kurumlarla tedavileri için 119 yaralıyı 106 refakatçisiyle tahliye ederek, Türkiye'ye getirdi. ABD ve İngiltere'den sonra en fazla insani yardım yapan Türkiye, Almanya, Fransa, Japonya ve Kanada gibi ülkeleri geride bıraktı.

AFAD uluslararası kamu markası ödülü