abd konut sektörü

ABD'de ikinci el konut satışları geriledi!

Genel Uğurcan Tokay 23.12.2015
NAR tarafından açıklanan rapora göre ABD'de ikinci el konut satışları yüzde 10,5 oranında azaldı.
ABD'de ikinci el konut satışları kasımda yüzde 10,5 azalarak son 19 ayın en düşük seviyesine geriledi. National Association of Realtors'ın (NAR) bugün açıkladığı rapora göre, ikinci el konut satışları kasımda önceki aya oranla yüzde 10,5 azalışla 4 milyon 760 bin adet oldu. Bu sonuçla, Nisan 2014'den bu yana en düşük seviyesine gerileyen satışlara ilişkin piyasa beklentisi ise yüzde 0,2 düşüş yönündeydi.

Bu arada, ekim ayına ilişkin ikinci el konut satışları 5 milyon 360 binden 5 milyon 320 bine revize edildi. Veri, bu revizyonla eylül ayına kıyasla yüzde 3,4 yerine yüzde 4,1 gerileme kaydetmiş oldu. 

Rapor, ayrıca ortalama ikinci el konut fiyatlarının, kasımda geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6,3 artışla 220 bin 300 dolara yükseldiğini ortaya koydu. ABD'de ikinci el konut fiyatları, böylece yıllık bazdaki yükselişini 45. aya taşıdı. 

NAR'ın Başekonomisti Lawrence Yun, satışların kasımda 19 ayın en düşük seviyesine gerilemesine ilişkin, "Seyrek stoklar ve finansman sorunları, alıcıların büyük bir bölümü için engel oluşturmaya devam etti. Bu durum satışları baskılıyor. Ancak, kasımda gayrimenkuller daha hızlı satıldı ve imzalanan sözleşmeler genel olarak istikrarlı grafiğini korudu. Dolayısıyla, satışlardaki sert gerilemenin talepteki ani bir düşüşten kaynaklanmadığı yüksek bir ihtimal" açıklamasını yaptı. 

Ayrıca, kasımda satış işlemlerinin değişen yasal düzenlemeler nedeniyle daha uzun sürmesinin rakamları olumsuz etkileyebileceğini kaydeden Yun, bazı satışların aralık ayına sarkmış olabileceğini dile getirdi. 

Öte yandan, güne yükselişle başlayan New York borsasında endeksler, verinin ardından kazançlarının bir kısmını geri verdi. 

abd ikinci el konut satışları abd konut piyasası