kamu lojmanları

50 bin kamu lojmanı satılacak!

Genel 04.08.2018 09:16

Başkan Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük eylem planı içerisinde ilk etapta 5 bin kamu lojmanın satışa çıkacağının müjdesi geldi.

Bilindiği üzere lojman satışı için öncelik içerisinde oturan devlet memurlarına tanınıyor. Yine lojmanı satın almak isteyen devlet memurları için taksitle lojman satışı imkanı da sunuluyor.

Yani devlet memurları ev sahibi olmak için büyük bir avantaj elde edecek. İlk etapta 5 bin kamu lojmanı için 100 günlük eylem planı içerisinde satışlar düzenlenecek. Ardından satışı yapılması mümkün olarak kabul edilen 50 bin kamu lojmanı için satış süreci yürütülecek.

50 bin kamu lojmanı satılacak!

Eylem planı içerisinde açıklanan rakamlara göre hükümet 50 bin kamu lojmanını satış yöntemi ile elden çıkaracak. Bunların satılması için ilk olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı envanter çalışması yapacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kamu lojmanları envanter çalışması tamamlandığı anda 50 bin kamu lojmanı kademeli olarak satılacak.

Devlet memurları lojmanların içerisinde oturdukları için bu konutları almak konusunda öncelikli hak sahipleri olarak kabul edilecek. Satış dönemi içeriside kamu lojmanını satın almak isteyen devlet memuru talepte bulunmazsa kamu lojmanı ancak o takdirde başka kişilere satılabilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından listelerin belirlenmesinin ardından Maliye Bakanlığı kamu lojmanı satışı için ilanları hazırlayacak ve satış süreci başlatılacak. Açıklanan takvime göre ilk etapta 100 günlük süreçte 5 bin kamu lojmanı satışa sunulacak.