3. köprü projesi son durum

3. Köprü'de flaş gelişme! Zorlu süreç başlıyor!

Genel Uğurcan Tokay 13.06.2015
3. Köprü'nün en önemli aşaması olan kedi yolunun yapımı başlıyor. Projenin Haziran 2015 görüntüleri de yayınlandı.
3. Köprü Projesi'nin en önemli aşamalarından biri olan ana halatların çekilebilmesi işlemi için "Kedi yolu" yapılacak. Son olarak Karayolları Genel Müdürlüğü'nün açılış tarihinde bir değişiklik olmayacak dediği 3. Köprü'de viyadüklerin yapımı da hızla tamamlanıyor.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=3.+k%c3%b6pr%c3%bc+son+durum'>3. köprü son durum</a> ne durumda resimleri

ICA'nın hayata geçirdiği 3.Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde en önemli aşamalardan biri ana halatların çekilme işlemi olacak. Ancak ana halatlarının çekimi işlemi öncesinde, Asya ve Avrupa yakası bir kez daha bir araya gelecek. Ana halat çekim işlemi yapılması için "Kedi Yolu" yapımı tamamlanacak. Kılavuz kablonun İstanbul'un 2 yakasını bir kez daha birleştirmesi sonrası "Kedi Yolu" yapımı işlemi için çalışmalar son aşamaya geldi. 

Asya Yakası Şantiye

Kedi yolu, ana halatların çekilebilmesi için gerekli olan çalışma platformları olduğunu hatırlatan 3. Köprü Projesi Avrupa Yakası Ana kablo şefi,  "Kedi yolları kuzey ve güneyde olmak üzere iki taraflı olarak imal edilecek. Bu "kedi yolları" Avrupa yakası ankraj bloğundan Avrupa yakası kulelerine kadar 1.kısım olarak, Avrupa ve Asya kuleleri arasındaki ana açıklıkta,  2.kısım olarak imal edilecek. Asya ankraj bloğu ile Asya kuleleri arasında imal edilecek bölüme ise 3. Kısım adını veriyoruz. "Kedi yolları" yapımı sırasında 1. Ve 3. kısımlarda kuzey ve güney olmak üzere her iki tarafta da tanesi yaklaşık 435 metre uzunluğunda 2. kısımda yine güney ve kuzey olarak tanesi yaklaşık 1500 metre uzunluğunda 10'ar adet yani toplamda 20 adet 31,5 mm çapında Güney Kore'den getirilen halatlar kullanılıyor." dedi.

Avrupa Yakası Şantiyesi

Toplamda 11 tabliyenin yerleştirildiği ve askı halatların montaj çalışmalarının sürdüğü 3. Köprü, dünyanın en uzun asma köprüleri arasına girecek. Toplamda 59 tabliyeden oluşacak projenin genişliği 59 metre, ana açıklığı ise 1408 metre olacak.

3. köprü nasıl inşa ediliyor

 

3. köprü resimleri 3. köprü ne durumda 3. köprü son durum 3. köprü kedi yolu 3. köprü fotoğrafları