<
940 tonluk en ağır çelik tabliye

3. Köprü'de en ağır tabliye de yerini aldı!

Genel Emine Pile 02.04.2015
Tamamlandığında dünyanın en geniş köprüsü ünvanını alacak olan İstanbul’un 3. Köprüsü'nde 940 tonluk çelik tabliye de yerine yerleştirildi.
ESD- 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalar tüm hızıyla devam ederken çok önemli bir gelişme daha yaşandı. Adeta küçük bir kenti andıran şantiyede zaman zaman yaşanan olumsuz hava şartları çalışmaları etkilese de proje aralıksız devam ediyor.  

3. Köprü Projesi'nde 940 tonluk çelik tabliye, 3 gün süren çalışma sonunda törenle yerine konuldu. 

Yavuz Sultan Selim ismi verilecek olan ve tüm dünyayı kıskandıracak olan dev proje 3. Boğaz köprüsü'nde geçtiğimiz aylarda araçların ve trenlerin geçeceği çelik tabliyelerin ikisi deniz yoluyla getirilerek kule altına kadar olan bölüme yerleştirilmişti. 

Çalışmalar 3 gün sürdü!

940 tonluk en ağır çelik tabliye, ICA Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Çeçen ve Karayolları 1.Bölge Müdürü İsmail Kartal'ın katılımıyla  törenle yerine konuldu. 

8 şeritli otoyol ve 2 şeritli demiryolunun geçeceği çelik tabliyelerin en ağırı olan 940 tonluk çelik tabliye dev vinç yardımıyla yerine yerleştirildi.

Güney Kore'den gelen saçlar, İzmit Gebze ve İstanbul Tuzla'daki işlemlerin ardından Yalova Altınova'da çelik tabliye haline getirildi. 940 ton ağırlığında, uzunluğu 24 metre ve genişliği ise 59 metre olan tabliye deniz yoluyla önce inşaat sahasına getirildi. 1.800 ton taşımalı kapasiteli dev yüzer vinç tarafından karaya indirildi. 14 saat süren çalışma sonunda montajı tamamlandı. 3. Köprü'ye toplam 59 çelik tabliye yer alacak. 

Yetkililer," Dev çelik tabliyenin köprü inşaat sahasına konulması sonrası çok detaylı bir kaldırma operasyonu gerçekleştirildi. 2 gün boyunca 1.000 ton kapasiteli vinçle kaldırma testleri yapıldı.

kopruler

Pazar günü de, sabah saat 08.00 sıralarında başlayan operasyon hava koşulları da gözetilerek gece saat 22.00 sıralarında bitirildi. Yani yaklaşık 14 saat süren bir operasyonla dev çelik tabliye yerine konuldu" ifadesini kullandı.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=3.+k%c3%b6pr%c3%bc'>3. köprü</a> projesi son durum açılış tarihi

3. köprü Kuzey Marmara Otoyolu 940 tonluk en ağır çelik tabliye