güneş-sistemi

23 yıllık ücretsiz elektrik için çatılara güneş sistemi geliyor!

Genel Cansu Yılmaz 18.07.2017
Çatı tipi güneş santralleri (GES) için yapı ruhsat koşulunu kaldırması ile birlikte çatılara kurulacak güneş sistemi 23 yıl bedava elektrik üretecek.
Binalara kurulacak güneş enerji sistemine 10 kilovata kadar ruhsatsız müsaade edildiğini belirten Mersin Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Seyfettin Atar, bu sayede apartmanların kendi enerjilerini üretme şansına sahip olabileceğini söyledi. Akdeniz'de yılın 365 gününün 300 gününde maksimum güneşe sahip olunduğunu kaydeden Atar, fotovoltaik panellerin elektrik üretimini gün ışığı olduğunda yaptığını göz önünde bulundurunca üretken sürenin 350 güne çıktığını belirterek, "Mersin'de güneşleme ortalama 7 saat oluyor. Biz binalarımıza 5 kilovatlık bir sistemi rahatlıkla kurabiliyoruz. Bu sistemin maliyeti ise 41 bin TL. Kurulu gücümüz olan 5 kilovat ile çarptığımızda her yıl yaklaşık 12 bin 250 saat enerji elde etmiş oluyoruz. Bunun karşılığı olarak da yıllık 5 bin 512 TL gelir elde etmiş olacağız" dedi.

7.5 yılda amorti, 23 yıl bedava elektrik

Toplam 41 bin TL'lik sistemin yılda 5 bin 512 TL kazanç sağlayarak 7.5 yılda kendini amorti ettiğini belirten Seyfettin Atar, "Bu sistemin en az 30 yıl ömrü var. Hal böyle olunca yaklaşık 23 yıl bedava elektrik üretecek bu sistem. Bu sistemin yanına akü grupları koyarsanız enerjinizi depolayıp kesinti durumunda elektriksiz kalmazsınız. Apartman ve sitelerde kurulması halinde sağlanacak tasarruf ile aidatlar bile karşılanabilir" diye konuştu.

 

güneş santrali