Başakşehir Kayabaşı 5’inci Etap

“Fiyatlar bir anda birden üçe atlarsa, buna ‘Dur’ deriz”

Emlak Konut GYO Emine Pile 09.04.2015
Emlak Konut GYO, konutların metrekare fiyatlarını artırdığı iddia edilen Kayabaşı 5. Etap ihalesini iptal etti.
Kararı fiyat artışının kademeli olmasını istedikleri için aldıklarını belirten Kurum, fiyatlar 1'den 3'e çıkarsa ‘Dur' diyeceklerini söyledi

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Kayabaşı 5'inci Etap ihalesini iptal etti. Geçen ay gerçekleştirilen Başakşehir Kayabaşı 5'inci Etap ihalesinin 1 milyar liralık satış gelir hedefiyle kazanılması, ihalelerdeki tekliflerin konutların metrekare satış fiyatlarını yükselttiği eleştirilerine yol açmıştı. 3 bin - 3 bin 500 liralık metrekare satış fiyatını 6 bin – 6 bin 500 lira seviyesine çıkaran ihale sektörde tartışma başlatmıştı. İptal kararının ardından konuşan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Fiyatlar bir anda birden üçe atlarsa, buna ‘Dur' deriz. Her şeyin ayağı yere basarak olmasını, fiyatların adım adım ilerlemesini istiyoruz. İhalede verilen fiyatlar Kayabaşı'nda yakalanmayacak mı? Evet, zamanla yakalanacak. Ancak fiyat artışının kademe kademe olmasını istediğimiz için ihaleyi iptal ettik” dedi.

‘DÜZENLEYİCİ KURUM OLURUZ'

2014 yılında 1.1 milyon konut satışı gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Kurum, “Piyasanın önde gelen oyuncusuyuz. Tabii ki düzenleyici bir kurum oluruz. Bu yönde bir ihale daha gerçekleşirse bunu yine iptal ederiz” dedi.

Kurum, Kayabaşı 5'nci Etap ihalesinin 30 Nisan'da tekrarlanacağını belirterek, “Şartları mali olarak biraz daha zorlaştırmayı planlıyoruz. Katılacak firmalar bölgenin fiyat ve hesaplarını biraz daha iyi yapacaklar. Bu kararı konut alıcısını ve gayrimenkul sektörünü düşünerek aldık” ifadelerini kullandı.

18 Mart'ta gerçekleştirilen, yaklaşık 20 şirketin katıldığı Kayabaşı ihalesi bölge ortalamasının üzerinde fiyatla sonuçlanmıştı. İhaleyi 1 milyar 32 milyon lira toplam satış geliri üzerinden Emlak Konut'a yüzde 46.10 pay (475 milyon 752 bin lira) teklif veren Yıldızlar-HKM ortaklığı kazanmıştı.

YÜKSEK FİYATI TALEBE BAĞLAMIŞTI

Geçen mart ayı sonunda Evvel İstanbul'un projesinde basınla buluşan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Kayabaşı ve İstinye ihalelerinde ortaya çıkan fiyatların, konut fiyatlarını yükselteceği eleştirileri hakkında gelen yüksek teklifleri gösterilen talebe bağlamıştı. Murat Kurum eleştirileri, “Kimse durduk yere bu fiyatları vermez. Yatırımcı bölgenin gelişeceğini görüp ona göre teklif veriyor” diye yanıtlamıştı.

Habertürk

Kayabaşı 5’inci Etap ihalesi Murat Kurum