hulusi belgü

Hulusi Belgü’den rahatlatan AVM açıklaması!

AVM Emine Pile 12.04.2016
AYD (Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği) Başkanı Hulusi Belgü AVM’lerde yaşanan güvenlik endişesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Türkiye'de son günlerde yaşanan terör olayları nedeniyle toplumda oluşan güven sorunu AVM ve perakende sektörünü etkiledi. Bazı alışveriş merkezlerinin özellikle X-ray cihazı kullanmaması tepki aldı. Tüketicilerin en üst seviyeye çıkan güvenlik hassasiyeti doğrultusunda AVM, toplu ulaşım araçları, meydanlar gibi kalabalık yerlerde alınan önlemler de sıklaştı. 

AYD Başkanı Hulusi Belgü, bu dönemde AVM'lere gitme konusunda tereddüt yaşayanları rahatlatarak herkesi AVM'lere çağırdı. İşte o açıklamalar: 

Alışveriş yapma potansiyelinin düşüşü AVM'leri etkiledi mi? 

Terör olaylarının yansıması 2016 yılının ilk 2 ayında fazla hissedilmedi ancak son günlerde yaşananlar nedeniyle az da olsa AVM'leri tercih edenlerin sayısında düşüş yaşandı. Ancak biraz daha normalleşme gözüküyor.

AVM'lerin bu geçiş döneminde planladığı kira indirimi, kampanya gibi önlem planı var mı? 

Bununla ilgili konuşmak için henüz çok erken ama AVM yatırımcısı zaten kira ciro oranını her zaman yakından takip eder ve ona göre davranır.

Belgü, bazı AVM'lerin güvenlik uygulamalarını tüketiciden gelen talebe göre revize ettiklerini ifade etti. X-ray'siz güvenlik sağlayan birçok alışveriş merkezinin yeni bir kararla tüm girişlerine X-ray cihazı yerleştirdiğini belirtti. Müşterilerin X-ray görünce kendilerini daha güvende hissettiklerini aktardı. 

Sektörel ve ekonomik açıdan öngörüleriniz nelerdir?

Hulusi Belgü "Temennimiz bu tip olayların yaşanmaması doğrultusunda... Durumu yakın bir şekilde takip ediyoruz. Geçtiğimiz sene birçok olumsuz olay yaşanmasına ve hatta 2 seçim olmasına rağmen hem ziyaretçi hem de ciro anlamında AVM'lerde ticaret arttı bu senenin de bu yönde hareket edeceğini tahmin ediyoruz. Ancak insanımız bu zor günleri atlatmakta ve yeniden normalleşmekte, korkuya teslim olmamakta kararlı. Bizler de perakendeciler ve AVM sektörü olarak üzerimize düşeni yapacak ve işimizi yapmaya ve el ele çok çalışmaya devam edeceğiz."

Emlaktasondakika.com/Emine Pile

avm hulusi belgü ayd başkanı

AVM