Kadir Topbaş

Kadir Topbaş'tan veto açıklaması!

Arsa-Arazi (2B) 15.09.2017 11:17

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş, İBB Meclisi'nde kabul edilen 5 imar dosyasını veto etmesine ilişkin açıklama yaptı.

Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi İnşaatı sözleşme imza töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Topbaş, İstanbullular'ın kendisine 3 dönemdir yetki verdiğini, bunun da başarılı bulunduğu anlamına geldiğini anlattı.

Her şeyi hassasiyetle takip ederek yerine getirmeye çalıştığını dile getiren Topbaş, "şöyle konuştu:

"Teknik adam olmam sebebiyle bir başka hassasiyet göstermekteyim. Bir veto diye değerlendirmek doğru değil. Belki tekrar görüşülmek üzere iade etmek diye ifade etmek doğru olur. Doğrudur. 5 dosyanın tekrar gözden geçirilmesi için meclise iadesini yaptım. Daha önce yine benzer, hatırlanır, Yedikule bostanları biliyorsunuz. onu da aynı şekilde göndermiştim. Hatta yine bilinir, Bayındırlık Bakanlığı'na da 3 dava açmıştık. Uygun görmediğimiz, doğru görmediğimizi, düzeltme adına zorunlu adımlardır bunlar."

Veto edilen dosyalarda teknik bazı eksiklikler ve hatalar olduğunu ifade eden Topbaş, "Teknik bir adam ve mimar olarak da bunları gözlemlediğimde bunların yeniden gözden geçirilip bakılması gerektiğini... Bunlar gözden kaçırılmış olabilir, düzeltilmesi gerektiğini düşündüm. Yarın bu Meclis de sorgulanır, bu aldığı karardan dolayı. Bunu gözlemledim, bunu gördüm, imzayı ona göre attım, iade ettim, tekrar görüşülecek. Zannediyorum, bir veya iki tanesi tekrar Meclise geliyor, düzeltilerek geliyor. Tekrar bana gelecek, bu Meclise havalesini yapacağım." diye konuştu.