maritbet girişmaritbet
İnşaat malzemesi sanayisinde yıl sonu büyüme bekleniyor

İnşaat malzemesi sanayisinde yıl sonu büyüme bekleniyor

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından düzenlenen "Gündem Buluşmaları" toplantısı, "Yılın İkinci Yarısında Ekonomi ve İnşaat Sektöründe Beklentiler" başlığı altında çevrim içi yapıldı.

 

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu'nun açılışını yaptığı "Gündem Buluşmaları" toplantısının 58'incisi, inşaat malzemesi sanayicileri, iş dünyasından isimler ve sektör profesyonelleri tarafından takip edildi.

Toplantının moderatörlüğünü, Türkiye İMSAD Başkan Vekili Ferdi Erdoğan üstlenirken Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanı Dr. Can Fuat Gürlesel, Türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmeler kapsamında inşaat sektörü ve inşaat malzemesi sanayisine yönelik beklentilerini paylaştı.

İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Küçükoğlu, 2024'ün ilk çeyreğine dair sektör değerlendirmesinde bulunarak, "2024'ün ilk çeyrek döneminde de genel ekonomi yüzde 5,7, inşaat sektörü ise yüzde 11,1 büyüme gösterdi. Bu kapsamda geçen yılın sonunda olduğu gibi sektör, ülke ekonomisinin üzerinde büyümeye göstermeye ediyor. Deprem bölgesindeki yeniden imar faaliyetleri, yerel seçimler öncesi kentsel dönüşüm ve diğer inşaat faaliyetlerindeki hareketlenme, büyümeyi etkileyen faktörlerin başında geliyor." ifadelerini kullandı.

"İnşaat sektörü yılın ilk çeyreğinde önemli bir büyüme gösterdi"

Tayfun Küçükoğlu, inşaat sektörünün 6 çeyrektir artan bir hızla büyümeye devam ettiğini kaydederek, şu değerlendirmede bulundu:

"2017 üçüncü çeyrekten sonraki en hızlı çeyrek dönem büyümesine de imza attı. İnşaat malzemesi sanayimiz de 2024'ün ilk çeyreğinde üretim artışı kaydetti. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,9 üretim artışı gerçekleşti. İnşaat malzemesi sanayi üretimimizin 16 alt sektöründe, üretim geçen yılın ilk çeyreğine göre artarken altı alt sektörümüzde ise daha düşük kaldı. İhracat değerimiz ise bir önceki yılın nisan ayına oranla yüzde 4 puan düştü. İthalatımız ise geçen yılın nisan ayının yüzde 0,7 puan üzerinde gerçekleşti."​​​​​​​

Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanı Gürlesel de inşaat sektörünün yılın ilk çeyreğinde önemli bir büyüme gösterdiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Deprem bölgesindeki yeniden imar çalışmaları, kentsel dönüşüm, kamu yatırımları ve özel sektör faaliyetleri büyümede etkili oldu. İnşaat malzemesi sanayisinde de özellikle çimento, hazır beton, demir çelik çubuk ve profil ve inşaat camları üretiminde artış gerçekleşti. Yılın geri kalanında da hem deprem bölgesindeki faaliyetler hem de belediyelerin gerçekleştireceği kentsel dönüşüm projeleri büyümede etkili olacaktır. 2024 sonunda inşaat malzemesi sanayisinde yüzde 4-5 oranında büyüme olacağını tahmin ediyoruz."

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Bakan Kurum: "11 ilimiz, Türkiye'nin kalkınma ve refah bölgesi olarak anılacak"
  • 12.07.2024 17:09

Bakan Kurum: "11 ilimiz, Türkiye'nin kalkınma ve refah bölgesi olarak anılacak"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "2025 yılına geldiğim ...

Adıyaman'da deprem konutları yükseliyor
  • 10.07.2024 17:05

Adıyaman'da deprem konutları yükseliyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerden etkilenen Adıyaman'da kalı ...

Dünya nüfusu 8 milyarı aştı
  • 09.07.2024 15:58

Dünya nüfusu 8 milyarı aştı

Dünya Nüfus Günü'nde toplam dünya nüfusu 8.04 milyar olarak açıklanırken Türkiye ...

Türksat 6A'nın uzay yolculuğu başladı
  • 09.07.2024 09:05

Türksat 6A'nın uzay yolculuğu başladı

Türkiye'nin yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın uzaya fırlatılması, ...

Türkiye-Suudi Arabistan İnşaat Forumu, İstanbul'da gerçekleştirildi
  • 04.07.2024 09:59

Türkiye-Suudi Arabistan İnşaat Forumu, İstanbul'da gerçekleştirildi

Türkiye-Suudi Arabistan İnşaat Forumu'nda iki ülke arasında inşaat alanında yapı ...

Bakan Uraloğlu: "Uçuş ağımız 131 ülkede 346 noktaya ulaştı"
  • 03.07.2024 16:22

Bakan Uraloğlu: "Uçuş ağımız 131 ülkede 346 noktaya ulaştı"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Dış hatlarda 50 ülkede 60 nokt ...