maritbet girişmaritbet
Gelir gruplarına göre yazlık bölge seçimleri farklılaştı

Gelir gruplarına göre yazlık bölge seçimleri farklılaştı

Değişen yaşam tercihleriyle birlikte konutlarda yazlık bölgelere olan talepler arttı. Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın ve Muğla Fethiye bölgesinde villa tipi konutlara, yazlıklara ve apartlara olan ilgi artarken, üst gelir grubu tarafından daha çok Muğla’da Bodrum, İzmir’de Çeşme, Alaçatı ve Urla tercih ediliyor. 

EVA Gayrimenkul Değerleme Direktörü Filiz Akkaya sahil bölgelerine ilginin arttığını vurgulayarak, “Oluşan talebin etkisine bağlı olarak da sahil bölgelerinde gerek müstakil konut gerekse site tarzı konut üretiminde artış yaşandığı görülüyor. Kuzey Ege’de Çanakkale-Balıkesir Edremit Körfezi’nden başlayarak, İzmir, Aydın ve Muğla Fethiye bölgesine kadar uzanan sahil şeridinde yer alan tatil beldelerinde doğa ile iç içe olma, kalabalıktan uzaklaşma, sakin bir yaşam alanı, sosyal olanaklara yakınlık gibi tercih sebeplerine bağlı olarak villa tipi konutlara, yazlıklara ve apartlara olan talepte de artış yaşanıyor. Üst gelir grubu tarafından daha çok Muğla’da Bodrum, İzmir’de Çeşme/Alaçatı ve Urla tercih ediliyor. Bu bölgelere erişemeyen veya daha sayfiye alanında kalmak isteyen kesim tarafından ise, Muğla’da Fethiye, yine İzmir’de Seferihisar, Foça, Dikili-Çandarlı ilçeleri ile Aydın’dan Kuşadası ve Didim ilçeleri ile Kuzey Ege’de Edremit bölgesi tercih edilen bölgeler arasında.  Akdeniz sahil şeridinde, Alanya, Kemer-Lara-Belek aksı ile Side ve Alanya ilçeleri de tercih edilen bölgeler arasında öne çıkıyor.” dedi.

Çanakkale, Ayvacık ve Edremit’te metrekare birim değerleri 15-20 bin TL

Artık sadece bu il ve ilçeler değil belde ve köy ölçeklerinde de arayışlar olduğunun altını çizen Akkaya; “Çanakkale, Ayvacık ve Edremit körfezine doğru olan bölgede yer alan dubleks konutlarda, metrekare birim değerleri 15.000 TL ile 20.000 TL arasında değişiyor. Edremit bölgesinde yer alan dubleks konutlarda metrekare birim değerleri 20.000 TL ile 30.000 TL civarında iken, 1+1 dairelerde metrekare birim değerlerinin 10.000 TL ile 15.000 TL aralığında değişiyor. Ayvalık Bölgesinde ise, dubleks ve villa tipi konutlarda metrekare birim değerleri 25.000 TL - 40.000 TL olurken, daire tipi konutlarda ise 15.000 TL ile 30.000 TL/metrekare civarında değişiyor.” dedi.

İzmir Dikili’de metrekare birim değerleri 20-35 bin TL arasında

İzmir bölgesinde ise Dikili’den başlayıp, Çeşme’ye kadar olan bölgede, talep yoğunluğu ve talep eden kesimin tercihleri ve konut niteliklerine bağlı olarak metrekare birim değerleri değişiyor. Yazlık konut talebinin fazla olduğu Dikili bölgesinde yer alan dubleks konutlarda metrekare birim değerleri 20.000 TL ile 35.000 TL arasında değişirken, daire tipi konutlarda metrekare birim değerlerinin 15.000 TL ile 20.000 TL civarında değiştiği gözleniyor. İzmir’in tercih edilen bölgelerinden biri olan Foça’da ise dubleks konutların metrekare birim değerlerinin 25.000 TL-55.000 TL arasında gözleniyor. 

Çeşme-Alaçatı bölgesinde metrekare değerleri 150 bine kadar çıkıyor

Üst gelir grubu tarafından tercih edilen Çeşme-Alaçatı bölgesinde ise dubleks konutların metrekare değerlerinin konutun niteliği ve konumuna bağlı olarak 50.000 TL ile 150.000 TL civarında olurken, yeni yapılaşmaların yoğunlaştığı Reisdere bölgesinde ise metrekare birim değerleri 40.000 TL ile 80.000 TL arasında. Urla–Mordoğan aksında ise arsa azlığı sebebiyle yeni konut üretimi çok az olup, Kekliktepe civarında ki havuzlu sitelerde birim fiyatlar 80.000-120.000 TL 20-30 yıllık dubleks konutların birim fiyatları ise 40.000 TL olarak tespit ediliyor.

Dubleks konutlarda metrekare birim değerleri 15 bin TL’den başlıyor

Pandemi döneminde talep yoğunluğu ile öne çıkan Aydın Kuşadası’nda dubleks konutlarda metrekare birim değerlerinin konum ve niteliğine bağlı olarak metrekare birim değerleri 35.000 TL ile 55.000 TL arasında, Didim bölgesinde ise metrekare birim değerleri 15.000 TL ile 30.000 TL arasında değişiyor. 

Bodrum’da lüks konut üretimi yoğunlaştı

Muğla bölgesinde ise üst gelir grubu tarafından tercih edilen Bodrum’da lüks konut üretimi yoğunlaşmış olup, metrekare birim değerleri konum ve niteliğe bağlı olarak 50.000 TL seviyesinden başlayıp 130.000 TL ve üzerine çıkıyor.  Dalaman bölgesinde ise metrekare birim değerleri 10.000 TL ile 20.000 TL civarında iken, özellikle villa tipi konutlara olan talebin fazla olduğu Fethiye bölgesinde ise metrekare birim değerleri merkezde 20.000 TL ile 40.000 TL olurken, Ölüdeniz bölgesinde ise 40.000 TL ile 60.000 civarında değişiyor.

“Tiny house” yapma arayışları da öne çıkıyor

Artan bu fiyatlarla birlikte bir imarsız arsa alıp üstüne “tiny house” yapma arayışlarının da öne çıktığını görüyoruz. İmarsız arsaların fiyatları da bu sebeple pandemi sürecinde hızlı artış gösterdi. Artık birçok talep “ucuz ve minimalist” arayışlara dayanıyor, üreticilerin bunu gözden kaçırmamasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Kanun yapıcının da bu tür tiny house’lara imar yolu açmasının konut sorunun çözümünde bir parça etken olabileceğini söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

Akkaya, sahil bölgelerindeki konut arz-talepler ile ilgili de şu bilgileri verdi: 
Üst gelir grubu tarafından tercih edilen, Bodrum ve Çeşme’de talebe bağlı olarak lüks, sosyal donatı alanları ile birlikte tasarlanan sitelere ve müstakil villa tipi konutların yoğunluğu daha yüksek. Özellikle, Çeşme, Alaçatı-Reisdere bölgesinde konut üretiminde artış yaşandığı gözleniyor. Yine İzmir bölgesinde Foça ve Seferihisar bölgelerinde de talebe bağlı olarak bahçeli dubleks konutların yanı sıra daire tipi yapılaşmaların da yoğunlaştığı gözleniyor. 

Aydın Kuşadası ve Didim bölgelerinde dubleks konut arzı var

Aydın Kuşadası ve Didim bölgelerinde de oluşan talebe bağlı olarak site tarzında ve müstakil tarzda dubleks konut arzı bulunmaktadır. Pandemi sürecinde en çok göç alan bölgelerden biri olan Muğla Fethiye bölgesinde villa ve daire tipi konut arzı yüksektir. Edremit körfezi bölgesinde ise bahçeli dubleks konut ve villa tarzı yapılaşmanın yanı sıra, son dönemde turizm bölgelerinde günlük veya haftalık kiralamalara oluşan talebin etkisi ile 1+1 konut arzında da artış yaşandığı gözleniyor.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Yıl bitmeden 46 bin deprem konutu ve köy evini teslim etmeyi planlıyoruz"
  • 29.11.2023 16:36

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Yıl bitmeden 46 bin deprem konutu ve köy evini teslim etmeyi planlıyoruz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'na katıldı. ...

Gaziantep İslahiye'deki deprem konutlarının örnek dairesi yayında!
  • 28.11.2023 16:15

Gaziantep İslahiye'deki deprem konutlarının örnek dairesi yayında!

Gaziantep İslahiye'de inşa edilen deprem konutlarının örnek dairesi görselleri g ...

Deprem konutlarının peyzajı ve donatıları büyüledi!
  • 28.11.2023 16:03

Deprem konutlarının peyzajı ve donatıları büyüledi!

Gaziantep İslahiye'de inşası devam eden ve tamamlanan deprem konutlarının peyzaj ...

Gaziantep İslahiye'de inşa edilen deprem konutlarının örnek dairesi yayında!
  • 28.11.2023 14:49

Gaziantep İslahiye'de inşa edilen deprem konutlarının örnek dairesi yayında!

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde yapımı süren veya tamamlanan afet konutlarının d ...

Gaziantep İslahiye'de inşaatı devam eden ve tamamlanan deprem konutları görüntülendi
  • 28.11.2023 13:59

Gaziantep İslahiye'de inşaatı devam eden ve tamamlanan deprem konutları görüntülendi

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde yapımı süren veya tamamlanan afet konutları, FPV ...

Hatay Gülderen Mahallesi deprem konutlarının örnek dairesi görüntülendi
  • 24.11.2023 17:29

Hatay Gülderen Mahallesi deprem konutlarının örnek dairesi görüntülendi

Hatay'ın 33 noktasında 32 bin 314 TOKİ konutunun yapımı sürüyor. Çalışmalar kaps ...