Yusufeli Barajı yıllık 3,5 milyar liralık katkı sağlayacak

Yusufeli Barajı yıllık 3,5 milyar liralık katkı sağlayacak

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci "Yusufeli Barajı yıllık 3,5 milyar liralık katkı sağlayacak" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Yusufeli Barajında incelemelerde bulundu. Burada açıklamalarda bulunan Bakan Kirişci, "Yusufeli Barajının 275 metrelik gövde yüksekliği ile Türkiye'de birinci, dünyada ise beşinci sırada olduğunu söyledi. Barajın su tutmasına yönelik tüm çalışmaların tamamlandığını belirten Kirişci, Yaklaşık olarak 558 megavat kurulu gücü olan bu barajımız, 1888 gigavat saat enerji üretimi ile ülkemize yıllık 3,5 milyar liralık bir katkıyı ekonomimize sağlayacak. Gövde betonu 24 Haziran 2021 tarihi itibarı ile tamamlanmış olan bu barajımızda su tutma ile ilişkili tüm imalatları da gerçekleştirilmiştir. Enerji yapılan Inşaat faaliyetleri de tamamlanmış bulunmaktadır. Elektromekanik ve hidromekanik imalatları devam etmektedir. Baraj mansap düzenleme çalışmaları da aynı şekilde devam etmektedir" diye konuştu.

MEVZUAT DÜZENLEMESİ MECLİSİMİZDE GÖRÜŞÜLEREK YASALAŞTI

Barajda bir an önce su tutulmasını sağlayacak aşamaya gelmek istediklerini ifade eden Kirişci, köylerin taşınmasına yönelik mevzuat düzenlemesinin Mecliste kabul edildiğini söyledi. Kirişci, "Yusufeli ilçesinin yeni yerine taşınması ve takip baraj su tutmaya hazırdır diyebiliriz. Malumlarımız olduğu üzere bölge halkımızın gerek Yusufeli merkez ve gerekse bu barajdan etkilenen köylerimizin taşınması hususu ile ilgili öncelikli olarak gündeme gelen bir mevzuat düzenlemesi 2 gün önce Meclisimizde görüşülerek kabul edildi ve yasalaştı. İnşallah Resmi Gazetede yayınlanmasını bekliyoruz. Bölge halkı için son derece önem arz eden bu konuyla ilgili Sayın Başbakanımıza ben şükranlarımı arz ediyorum. Zatıalilerinin önderliğinde sahadaki hem durumu hem vatandaşlarımıza bu gelinen aşamayı ve onların da birtakım varsa ilave istekleri ve talepleri onları da alarak bugünkü çalışmamızdan inşallah bu barajda bir an önce su tutulmasını sağlayacak aşamaya gelmek istiyoruz. Çünkü ülkemizin bu baraja gerçekten çok ihtiyacı var. Hem kurulu gücü hem de enerji üretim kabiliyeti noktasında son derece önemli" ifadelerini kullandı.

YILDIRIM: HAYIRLI, UĞURLU OLSUN

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ise yapılacak olan incelemelerin ardından taşınma ve barajda su tutma işlemini kısa vadede hayata geçirileceğini kaydederek, "Ülkemizin bir numarası dünyanın beşincisi niteliğinde 275 metre gövde yüksekliği var. Yani 120 katlı bir gökdelen yüksekliği kadar. Yusufelinin içinden geçen viyadüğe bakınca insanın başı dönüyor. Yani müthiş bir şey. Bir baraj kadar yollar da çok önemli. Yani zamanında başlamıştı bu yollar. Her taraf tünel, viyadük, arazide maşallah düz yer çok az. Dolayısıyla bu projeyi sadece bir baraj projesi olarak görmeyelim. Aynı zamanda altyapı ve kalkınma projesi olarak da görelim. 17 köyün yenilenme projesi, 7 köyün tamamen yeniden yapılması ve Yusufeli yaklaşık 10 bin nüfusa ve 3 bin haneye hitap eden bir yer. Yusufelinin sıfırdan yeni bir ilçe olarak tekrar bu coğrafyada hayata geçirilmesi projesidir. Hayırlı uğurlu, olsun" ifadelerinde bulundu.

Projede emeği geçen kurum ve kuruluşlar ile ilçe halkına teşekkür eden Yıldırım, "Yusufeli halkına en büyük teşekkürümüz. Adeta ilçe etrafı, köyleri bir şantiye alanında hem iş yapıldı hem yaşam devam etti. Bu da kolay bir iş değil. Fedakârlıkları için vatandaşlarımıza da ayrıca teşekkür ediyoruz. Tekrardan bu muazzam eserin ülkemize bölgemize hayırlı uğurlu olmasını rabbimden diliyorum" dedi.

Posta

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Yusufeli'ne yapılan konutlar lüks villaları aratmadı!
  • 20.07.2022 10:58

Yusufeli'ne yapılan konutlar lüks villaları aratmadı!

Artvin’de Yusufeli Barajı'nın yapımı sonrası sular altında kalacak olan 7 köyden ...

Yusufeli'nde 7'nci taşınma sürecinde son 1 aya girildi!
  • 01.07.2022 11:26

Yusufeli'nde 7'nci taşınma sürecinde son 1 aya girildi!

Artvin'de, Çoruh Nehri üzerinde yapımı tamamlanan ve 275 metre gövde yüksekliğiy ...

Yusufeli Barajı yıllık 3,5 milyar liralık katkı sağlayacak
  • 13.06.2022 11:04

Yusufeli Barajı yıllık 3,5 milyar liralık katkı sağlayacak

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci "Yusufeli Barajı yıllık 3,5 milyar liralık k ...

Yusufeli'nde yapılan yeni köyün yüzde 84’ü tamamlandı!
  • 18.05.2022 10:23

Yusufeli'nde yapılan yeni köyün yüzde 84’ü tamamlandı!

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapımı devam eden Yusufeli Barajı nedeniyle sular a ...

Yusufeli Barajı'nın 39 tünelli yolları tamamlandı
  • 14.04.2022 13:47

Yusufeli Barajı'nın 39 tünelli yolları tamamlandı

Yusufeli Barajı'nın suları altında kalacak mevcut kara yolu yerine bölgede kara ...

Yusufeli'nde dağ eteklerine 2 katlı modern evler yükseliyor!
  • 26.01.2022 15:52

Yusufeli'nde dağ eteklerine 2 katlı modern evler yükseliyor!

Yusufeli Barajı'nın ilçe merkezi ve köyleri sular altında bırakacak olması neden ...