Yerden ısıtma yaparken nelere dikkat edilmeli?

Yerden ısıtma yaparken nelere dikkat edilmeli?

REHAU Bina Çözümleri Teknik Bölümü Müdürü Ferhat Saraç, yerden ısıtma yaptıracaklara önerilerde bulundu.

Doğru kullanıldığı takdirde yerden ısıtmanın verimli bir ısınma yöntemi olduğunu ifade eden REHAU Bina Çözümleri Teknik Bölümü Müdürü Ferhat Saraç, “Sizin ve eviniz için doğru çözüm konusunda size rehberlik edebilecek bir yerden ısıtma tesisatçısı ile görüşmeniz en iyisidir” dedi. 

Yerden ısıtmanın doğru kullanıldığı takdirde oldukça verimli bir sistem olduğunu ifade eden REHAU Bina Çözümleri Teknik Bölümü Müdürü Ferhat Saraç, öncellikle mekana uygun yerden ısıtma türünü seçmek gerektiğini belirtti.

Ferhat Saraç yerden ısıtma konusunda dikkat edilmesi konusunda şu uyarılarda bulundu: 

“Kuru veya yüzer döşeme sistemlerinde su borularını içeren sistem panelleri mevcut bir zeminin üstüne oturur. Islak zemin sistemlerinde borular mevcut zeminin üstüne uygulanabilen bir şap tabakası ile kaplanır veya mevcut şap tabakasının bir kısmı değiştirilebilir. Her iki sistem de boru sistemi bir manifolddan dağıtılan ve bir ısı merkezinden gelen sıcak suyu kullanır.

“Bir yerden ısıtma sisteminin güçlendirilmesi çoğu durumda döşeme seviyesini yükselteceği için, daha sonra kalan katlar arasında yeterli yükseklik olduğundan emin olmalısınız.  Bu durum alçak tavanlı bir tarihi mülkte mümkün olmayabilir. Daha yüksek kat seviyesi, kapı eşiklerinin ayarlanması gerektiği anlamına da gelebilir. Mevcut bir zeminin üzerine bir kaplama olarak yerleştirilen ıslak zemin sistemleri, en fazla zemin derinliğini etkileme eğilimindedir. Ancak düşük yükseklik ve yüksek performanslı şaplardaki en son gelişmeler, toplam zemin inşaat derinliğini 21 mm'ye kadar azaltabilir.

"Bunun da ötesinde, sistem için enerji kaynağının uygun olmasını sağlamalısınız. Bazı çözümler elektrikle çalışır ve diğerleri kazandan gelen sıcak suyu kullanır. Bu nedenle seçtiğiniz seçeneklerin faturalarınızı artırmadan veya merkezi ısıtmayı zorlamadan verimli ve etkili bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmek önemlidir. Yerden ısıtma sistemini kurmaya karar verirseniz, ısı pompası gibi enerji açısından daha verimli bir ısı kaynağına geçmeyi veya evinizin yalıtımını iyileştirmeyi düşünmek için iyi bir zaman olabilir.

“Kontroller açısından, belirli yerden ısıtma kontrolleri gereklidir. Ancak mevcut oda kontrollerinde zaten mevcut olan herhangi bir kablo, yeni termostatlar için sıklıkla kullanılabilir. Alternatif olarak, REHAU'nun NEA Smart 2.0 gibi akıllı sistemleriyle oda termostatları da kablosuz olarak rahatlıkla bağlanabilir. Evinizin yapısına uyum sağlamak için akıllı kontrolleri kullanabilir ve değişik yerden ısıtma bölgeleri oluşturabilirsiniz. Bu özellikle sık kullanmadığınız odalarda enerji kullanımını azaltmak için kullanışlı olabilir.

"Son olarak sisteme uyumun ne kadar zaman alacağını düşünün. Boru tesisatının üzerine bir şap katmanı gerektiren ıslak sistemlerde, sistemin kendisinin kurulum süresinin yanı sıra düzgün bir şekilde kuruması için zaman ayırmanız gerekecektir. Herhangi bir uyarlama, potansiyel olarak yeni bir ısı kaynağının kurulumu ve kontrol sisteminin ayarlanması da projeyi biraz daha uzatacaktır. Projenin boyutunu ölçmek için, sizin ve eviniz için doğru çözüm konusunda size rehberlik edebilecek bir yerden ısıtma tesisatçısı ile görüşmeniz en iyisidir.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İstanbul havalimanları 11 ayda yolcusunu 31 milyondan fazla artırdı
  • 19.12.2022 09:20

İstanbul havalimanları 11 ayda yolcusunu 31 milyondan fazla artırdı

Bu yılın 11 ayında 597 bin 279 iç ve dış hat seferiyle toplam 87 milyon 134 bin ...

Sabiha Gökçen'e "Yılın Dijital Havalimanı" ödülü!
  • 29.11.2022 11:34

Sabiha Gökçen'e "Yılın Dijital Havalimanı" ödülü!

İstanbul Sabiha Gökçen (İSG) Uluslararası Havalimanı, Bluesky Awards 2022'nin Ha ...

İstanbul havalimanları 10 ayda yolcusunu yüzde 59 artırdı!
  • 18.11.2022 14:50

İstanbul havalimanları 10 ayda yolcusunu yüzde 59 artırdı!

İstanbul'daki havalimanlarından yararlanan yolcu sayısı, bu yılın 10 ayında geçe ...

Bakan Karaismailoğlu, Ankara'ya giderken Sabiha Gökçen Havalimanı'na metroyla geldi
  • 10.10.2022 14:13

Bakan Karaismailoğlu, Ankara'ya giderken Sabiha Gökçen Havalimanı'na metroyla geldi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı ...

Bakan Karaismailoğlu Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı Açılış Töreni'nde konuştu
  • 03.10.2022 15:29

Bakan Karaismailoğlu Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı Açılış Töreni'nde konuştu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Kadıköy-Kartal-Pendik-Tavşante ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı Açılış Töreni'nde konuştu
  • 03.10.2022 13:38

Cumhurbaşkanı Erdoğan Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı Açılış Töreni'nde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sabiha Gökçen Havalimanı İstasyonu'nda gerçe ...