Yeni Zigana Tüneli inşaatı devam ediyor

Yeni Zigana Tüneli inşaatı devam ediyor

Doğu Karadeniz'i Doğu Anadolu'ya bağlayan tarihi İpek Yolu üzerinde geliştirilen Zigana Tüneli'nin yapım çalışmaları devam ediyor.

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Belediye Başkanı Ercan Çimen, Torul Kaymakamı Hakan Kafkas, Emniyet Müdürü Orhan Kar ve diğer ilgililerle tünel inşaatında incelemelerde bulundu.

Proje müdürü Tarık Eyüpoğlu'ndan çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Memiş, "Bugün dünyanın en uzun ikinci tüneli olan yeni Zigana Tüneli inşaatını inceledik. Karayolları ve müteahhit firma yetkilileriyle her iki tüpte de 800 metreye gelindiğini gördük. Bizim için hakikaten gurur vesilesi. Özellikle son yıllarda hükümetimizin yapmış olduğu duble yol ve tünel çalışmaları bizim için çok önemli. Trabzon ve Erzurum ile bağlantımızı sağlayacak bu tünel Gümüşhane ile Torul ekonomisine, turizmine katkı sağlayacak." dedi.

Yeni Zigana Tüneli

Projede emeği geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım başta olmak üzere tüm ilgililere teşekkür eden Vali Memiş, şunları söyledi:

"Bizim için bu tünel çalışması kadar Köstere'de bulunduğumuz noktadan Gümüşhane şehir geçişi de çok önemli. Tünelin 2017 yılının ağustos ayında bitirilmesi planlanıyor. Gümüşhane Çevre Yolu ile beraber tünelin ihale bedeli 450 milyon liraya mal oluyor. Şehir geçişi ile beraber 950 milyon lira. Neredeyse 1 milyar lira gibi önemli bir rakam. Devletin bölgemize çok önemli hizmet yaptığını görüyoruz. Tünelin Trabzon çıkışında da çalışmalar başladı. Bunun da bir an evvel bitirilmesini temenni ediyoruz."

Belediye Başkanı Ercan ise yeni Zigana Tüneli'nin çok önemli, tarihi bir proje olduğunu ifade ederek, "Tünel ile farklı kültürler birbirine bağlanacak. İlimizin turizmine, ekonomisine ve ticaretine katkı sağlayacak. İnşallah kısa bir zamanda bitirilir." diye konuştu.

Proje müdürü Eyüpoğlu da Zigana Tüneli'nin 14 bin 481 metre uzunluğunda olacağını kaydederek, "Yeni Zigana Tüneli ile Başarköy Vadisi'nden bin 15 metre kotundan girip, bin 264 metre kotuna yüzde 3,30 eğimle tırmanıp yüzde 0,85 eğimle inilecek. Zigana Tüneli boyunca havalandırma amaçlı 3 şaft yapısı inşa edeceğiz. Mevcut Zigana Tüneli yaklaşık bin 800 metre kotlarından geçmektedir. Yeni Zigana Tüneli ile yaklaşık 800 metre daha düşük kottan tünele girilerek, Zigana Dağı yaklaşık 560 metre düşük kottan geçilecek. Tünelin tamamlanmasının ardından yol 8 kilometre kısalacak." ifadesini kullandı.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Doğu Anadolu'da kuraklık tehlikesi
  • 09.03.2023 16:26

Doğu Anadolu'da kuraklık tehlikesi

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce hazırlanan 2022 kasım, aralık ve 2023 ocak ayları ...

Yeni Zigana Tüneli'nde ışık görüldü!
  • 13.01.2022 16:06

Yeni Zigana Tüneli'nde ışık görüldü!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Yeni Zigana Tüneli ışık görme t ...

Yeni Zigana Tüneli'nde ışık yarın görünecek
  • 12.01.2022 15:56

Yeni Zigana Tüneli'nde ışık yarın görünecek

Doğu Karadeniz'i Orta Doğu, Kafkaslar ve İran'a bağlayan tarihi İpek Yolu güzerg ...

Yeni Zigana Tüneli'nde son adım!
  • 10.08.2021 11:07

Yeni Zigana Tüneli'nde son adım!

Avrupa'nın en uzun çift tüplü karayolu tüneli olacak Zigana Tüneli'nin inşaatı t ...