Yeni ulaşım projeleriyle tüm yollar Üsküdar'a çıkacak

Yeni ulaşım projeleriyle tüm yollar Üsküdar'a çıkacak

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar'daki çalışmalarla ile ilgili bilgiler verdi.

Türkmen, yaptığı açıklamada Üsküdar'da meydan çalışmasının devam ettiğini, bu çalışmalara paralel altyapı çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Yoğun yağışlarda Üsküdar sahilinin su altında kalması sorununu ortadan kaldıracak altyapı çalışmalarını başlattıklarını dile getiren Türkmen, şöyle konuştu:
 
"Üsküdar'da denizle kara birleşti, şeklinde haberlere yansıyan manzara, meydan ve şu anda devam eden yağmur suyu kanal çalışması tamamlandığında ortadan kalkacak. Şu anda gördüğünüz bu hatta iki kanal çalışmamız var. Biri 2 metre çapında yağmur suyu kanalı, diğer ise 1 metre çapında atık su kanalı. Bu çalışma sahile kadar devam edecek. Yağmur suyu yerin altından açtığımız kanallarla denize akacak. Çalışmaları 2018'in ilk yarısında tamamlamış olacağız ve denizle kara artık birleşmeyecek."

Harem'den Beylerbeyi'ne kesintisiz yaya, bisiklet ve araç yolu

Belediye Başkanı Türkmen, yağmur suyu ve atık su çalışmalarının yanı sıra meydan çalışmalarının da devam ettiğini bildirdi. 
 
Üsküdar'da Harem-Üsküdar sahil, Üsküdar-Beylerbeyi sahil ve meydan düzenlemesi olmak üzere üç aşamalı bir çalışmanın sürdüğünü aktaran Türkmen, şu bilgileri verdi:
 
"Her üç projemizde de çalışmalar hızlı şekilde devam ediyor. İnşallah üç projeyi de aynı anda bitirmiş olacağız. Harem'den başlayan ve Beylerbeyi'ne kadar süren çalışmada kesintisiz yaya yolu, kesintisiz bisiklet yolu ve kesintisiz araç yolu şeklinde olacak. Üsküdar ana meydanda ise deniz tarafına doğru biraz büyütüyoruz. Denize doğru 13-14 bin metrekarelik kazıklı teras sistemi yapılıyor. Üsküdar meydanı, eski belediye binamız, katlı otopark ve aradaki iş merkezlerini de içerisine alan Mimar Sinan Meydanı çalışmalarına da şubat ayında başlayacağız. Mimar Sinan Meydanı çevresindeki istimlak problemi de acele kamulaştırma yoluyla çözüldü. Bu ay sonu itibarıyla tahliyeler gerçekleşecek. Burada meydanın altına bin araçlık otopark yapacağız." 

"Bütün yollar Üsküdar'a çıkmış olacak"

Çalışmaların bu yaz tamamlanacağını ifade eden Türkmen, Üsküdar sahilinden itibaren yeni belediye binasına kadar olan alanda ilçeye 125 bin metrekarelik yeni bir meydan kazandıracaklarını kaydetti.
 
İstanbul'un Maltepe, Yenikapı ve Taksim Meydanı'ndan sonra Üsküdar'da çok önemli bir meydana sahip olacağını bildiren Türkmen, şu bilgileri verdi:
 
"Üsküdar Meydanı'nın diğer meydanlardan farkı İstanbul'un en kolay ulaşılabilir meydanı olması olacak. Bir taraftan deniz ulaşımı, bir taraftan Marmaray ve Ümraniye-Çekmeköy metrosu, bir taraftan Avrasya Tüneli ve kara yolu ile adeta bütün yollar Üsküdar'a çıkmış olacak. Projemizde hem ana meydan hem de Mimar Sinan Meydanı'nı özellikle toplu gösteriler, mitingler, kültürel, sosyal faaliyetler için daha aktif ve fonksiyonel hale getirecek dokunuşlar var. Çalışmalar tamamlandığında bu meydan, Üsküdar'ın sadece bugünü ve yarını değil, gelecek yüzyıldaki meydanı olacak."
 
Türkmen, kazıklı teras çalışmaları sırasında Şemsi Ahmet Paşa Camisi'nin bahçe duvarlarının zarar gördüğü yönündeki haberleri de yalanlayarak, "Cami her bir köşesinden elektronik cihazlarla takip altında. Bir milim dahi sıkıntı yok. Olsa zaten projeyi durdururuz. Camiye kadar olan kısımdaki kazık çakma işlemi de durduruldu. Diğer bölümler devam ediyor." diye konuştu.                                      

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Başkentray, Marmaray ve İZBAN seferleri 1 Ocak'ta ücretsiz olacak
  • 29.12.2022 09:57

Başkentray, Marmaray ve İZBAN seferleri 1 Ocak'ta ücretsiz olacak

Başkentray, Marmaray ve İZBAN, yeni yılın ilk günü ücretsiz hizmet verecek. ...

Avrasya Tüneli 6 yıldır yakıttan ve zamandan tasarruf ettiriyor!
  • 22.12.2022 17:08

Avrasya Tüneli 6 yıldır yakıttan ve zamandan tasarruf ettiriyor!

Bakan Karaismailoğlu,"Açılışından bu yana toplam 97 milyon araç Avrasya Tüneli'n ...

Marmaray'ın taşıdığı yolcu sayısı 9 yılda 784 milyona ulaştı
  • 28.10.2022 13:30

Marmaray'ın taşıdığı yolcu sayısı 9 yılda 784 milyona ulaştı

Asya ve Avrupa yakalarını deniz altından birleştiren Marmaray, hizmete girmesind ...