Türk şirketlerine İtalya’da yatırım yapma fırsatı doğuyor

Türk şirketlerine İtalya’da yatırım yapma fırsatı doğuyor

Türk şirketlerine İtalya'ya yatırım yapmaları için 16 Nisan'da Venedik Sarayı'nda 100 milyon euronun üzerinde somut yatırım fırsatları tanıtılacak

İtalya Hükümeti'nin yabancı yatırımları çekmek ve işletmelerin rekabetçiliğini artırmak amacıyla yürürlüğe koyduğu Destinazione Italia (Hedef İtalya) adlı programın tanıtımı amacıyla, 16 Nisan 2014 Çarşamba günü, İstanbul'da Venedik Sarayı'nda bir etkinlik düzenlenecek. Ankara İtalya Büyükelçiliği'nin Invitalia, DEİK ve Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı'yla işbirliği ile düzenlenecek etkinlikte, vergiden istihdama, adaletten araştırmaya, yurtdışı ağların güçlendirilmesinden İtalya'nın itibarının iyileştirilmesine kadar pek çok konu ele alınacak. Etkinlikte 100 milyon euronun üzerindeki somut yatırım fırsatları da tanıtılacak.

Etkinlik öncesi açıklamalarda bulunan DEİK Türk İtalyan İş Konseyi Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Türkiye ve İtalya'nın Akdeniz havzasında yer alan iki güçlü ekonomi ve iki önemli ortak olduğunu söyledi. İtalya'nın Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında Almanya, Irak, İngiltere ve Rusya'nın ardından beşinci sırada geldiğini ifade eden Okyay, “Türkiye toplam ihracatının yüzde 4.4'ünü İtalya'ya gerçekleştirirken, ithalatının yüzde 5.1'ni İtalya'dan yapıyor. İtalya, Türkiye'nin Almanya ve Rusya'dan sonra en büyük üçüncü ticaret ortağı ve Türkiye'deki en büyük beşinci yabancı yatırımcı konumunda. Türkiye'de faaliyet gösteren İtalyan şirketlerinin sayısı 2014 yılı ocak sonu itibariyle bin 117'ye ulaşmıştır” dedi.

İki ülke arasında var olan sinerji ve ekonomik potansiyeli hayata geçirebilmek için karşılıklı ziyaretlerin önemli olduğunu ifade eden Okyay, şunları söyledi: “İtalya'da 100 milyon euronun üzerindeki yatırım fırsatının İtalyan Bakan Yardımcısı ve İtalya Yatırım Ajansı Invitalia CEO'sunun katılımıyla düzenlenecek toplantıda Türk iş dünyasına aktarılması, Türkiye pazarına atfedilen değerin göstergesidir. İkili ticari ilişkileri geliştirmek açısından ‘Destinazione Italia Yatırım Semineri' önemli bir fırsattır. Türk iş dünyası temsilcilerimizi İtalya'da son dönemde öne çıkan iş fırsatlarını bu toplantı vesilesiyle değerlendirmeye davet ediyorum.”

KOBİ'ler önemli

Türkiye ve İtalya'nın ekonomik yapılarının birbirini tamamlayıcı özellikler taşıdığını anlatan Okyay, “İtalya ekonomisi, ülkede ağırlıklı olarak yer alan KOBİ'lerin ekonomik faaliyetlerine dayalı olarak varlığını sürdürmektedir. Büyük ölçekte yatırım olanaklarının yanı sıra, iki ülke KOBİ'leri arasında geniş işbirliği potansiyeli mevcuttur. İtalyan firmaları tekstil-konfeksiyon, deri, makine imalat, gıda işleme, kimyasal, seramik, ilaç, ambalaj, madencilik, mobilya, otomotiv-otomotiv yan sanayi, beyaz eşya yan sanayi, mücevherat, altyapı-taahhüt, enerji, çevre, savunma, sağlık, finans, turizm gibi çok geniş sektörlerde Türk firmaları ile ticaret, yatırım ve üçüncü pazarlarda işbirliği yapmak istemektedir. İki ülke KOBİ'leri arasındaki.sinerjiyi görüyoruz. KOBİ'ler İtalya'nın ekonomideki en önemli gücü" dedi.
Taylan Büyükşahin/Dünya

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Milano Citylife projesi tamamlanıyor
  • 11.09.2021 12:15

Milano Citylife projesi tamamlanıyor

Bjarke Ingels Group, Milano'nun CityLife bölgesine açılan kapısı niteliğindeki p ...

İtalya'nın Calabria bölgesine taşınana 33 bin dolar ödenecek
  • 12.07.2021 11:05

İtalya'nın Calabria bölgesine taşınana 33 bin dolar ödenecek

İtalya, Calabria bölgesinde nüfusu arttırmak için bölgeye taşınanlara 33 bin dol ...

Torino'da kullanılmayan tramvay yolu eğlence merkezine dönüştü!
  • 08.04.2021 14:16

Torino'da kullanılmayan tramvay yolu eğlence merkezine dönüştü!

İtalya'nın Torino şehrinde 800 metrelik uzunluğa sahip tramvay hattı iptal olunc ...

Flexiform'dan en konforlu koltuklar!
  • 17.02.2021 11:54

Flexiform'dan en konforlu koltuklar!

İtalyan mobilya firması Flexiform, her eve uygun mobilyaları ile dikkat çekiyor. ...

İtalya’da 43 kişiye mezar olan köprü yeniden açıldı
  • 04.08.2020 09:24

İtalya’da 43 kişiye mezar olan köprü yeniden açıldı

İtalya’da 2018 yılında çöken ve 43 kişinin ölümüne neden olan Morandi köprüsü ye ...

İtalya'nın Güney Tyrol bölgesinde yabancıya konut satışı durdu
  • 02.10.2018 12:05

İtalya'nın Güney Tyrol bölgesinde yabancıya konut satışı durdu

İtalyanlar da dâhil olmak üzere bölgede yaşamayan yabancıların bölgeden konut al ...