Türk mermerinin zamanda yolculuğu Milano Tasarım Haftası’na taşınıyor

Türk mermerinin zamanda yolculuğu Milano Tasarım Haftası’na taşınıyor

Türk mermeri “geçmiş, bugün ve gelecek” tasarımları ile zamanda yolculuğunu sürdürüyor

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği de Türk mermerinin yolculuğu “Zaman Boyunca Mermer” konsepti ile tasarım dünyasının kalbinin attığı Milano Tasarım Haftası'na taşıyor.  Sergide “geçmiş” Aziz Sarıyer, “bugün” İtalyan mimar ve tasarımcı Fabio Novembre, “gelecek” ise Japon tasarımcı Yoshioka Tokujin tarafından hayata geçirilecek.

Tasarım dünyasının sabırsızlıkla beklediği Milano Tasarım Haftası'na kısa bir zaman kaldı… Dünyanın dört bir yanından tasarım meraklılarını ve sanatçıları buluşturacak olan bu önemli etkinlik, 8-13 Nisan 2014 tarihleri arasında Milano'da gerçekleştirilecek. Anadolu'nun bereketi ve zenginliğini yansıtan Türk mermer ve doğal taşını dünya ile buluşturmayı misyon edinen İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Milano Tasarım Haftası'nda bu yıl da çok özel bir sergiye imza atacak. Tasarım Haftası'nın en prestijli mekânlarından Magna Pars Event Space, Via Tortona'da gerçekleşecek serginin geçmiş yıllarda olduğu gibi büyük ses getirmesi bekleniyor. 

İMİB, dünyanın önde gelen tasarım etkinliklerinden biri sayılan Milano Tasarım Haftası'na 2008'den bu yana dünyaca ünlü tasarımcılar tarafından hayata geçirilen eserlerle katılıyor. Düzenlenen sergilerle Türkiye topraklarının zengin mermer çeşitliliği tasarımcılar tarafından birer sanat eseri olarak ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Zaman boyunca mermer

Binlerce yıldır mimari ve sanata ilham veren mermerin, zamana meydan okumasından yola çıkan tasarımlar; geçmiş, bugün ve gelecek kurgusu ile özgün eserlere dönüştü. Sert dokusu ile mesafeli bir duruş sergilese de zamanın izlerini içinde barındıran mermer, yepyeni bir görünüm ve sıcak bir dokunuşla günümüze ve geleceğe uzanıyor. 
Tasarıma getirdiği farklı yorumla dikkat çeken İtalyan mimar ve tasarımcı Fabio Novembre, tasarım dünyasında son yıllarda adından çok fazla söz ettiren Japon tasarımcı Yoshioka Tokujin ve Türkiye'nin uluslararası alanda da tanınan en önemli tasarımcılarından biri olan Aziz Sarıyer mermeri farklılıklarıyla harmanladı. 

Çalışmalarını Milano'da sürdüren Türk mimar-tasarımcı Erdem Şeker'in küratörlüğünü üstlendiği “Zaman Boyunca Mermer”de üç zaman evresi tasarımcılar tarafından birer metafora dönüştürülerek ziyaretçilerle buluşturulacak. Aziz Sarıyer'in dokunuşuyla geçmişte başlayacak sergi, Fabio Novembre'nin içinde bulunduğunuz zamanla ilgili düşüncesiyle devam edecek ve Yoshioka Tokujin'in geleceğe yönelik öngörüsüyle son bulacak. 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Nude, Milano Tasarım Haftası'nda bir yıldız gibi parladı!
  • 18.06.2022 14:24

Nude, Milano Tasarım Haftası'nda bir yıldız gibi parladı!

Dünyanın en prestijli etkinliklerine ev sahipliği yapan Milano Tasarım Haftası, ...

Türk mermeri, 40 ülkeye ihraç ediliyor
  • 01.10.2020 10:25

Türk mermeri, 40 ülkeye ihraç ediliyor

Türkiye’nin yaklaşık 1 milyar dolarlık ebatlı mermer ihracatında ABD’nin payı ya ...

İMİB, Türk mermerini dünya arenasına taşıyacak!
  • 25.03.2018 10:40

İMİB, Türk mermerini dünya arenasına taşıyacak!

İMİB Başkan ADayı Mustafa Selçuk Çevik, Türk mermeriyle ilgili lobi kurulması ge ...

"Beyaz Saray'da, Vatikan'da, Lahey'de Türk mermeri"
  • 27.02.2018 16:49

"Beyaz Saray'da, Vatikan'da, Lahey'de Türk mermeri"

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Dinçer, Beyaz Saray, Vatikan ve Lah ...

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, Euro ile TL'yi eşitledi
  • 08.05.2017 13:35

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, Euro ile TL'yi eşitledi

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ali Kahyaoğlu, ağustosta yap ...

İMİB, 8 Mayıs'ta basınla bir araya geliyor
  • 05.05.2017 11:21

İMİB, 8 Mayıs'ta basınla bir araya geliyor

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), 8 Mayıs Pazartesi günü basınla bir ...