maritbet girişmaritbet
Tarihi Harabati Baba Tekkesi restore edilecek

Tarihi Harabati Baba Tekkesi restore edilecek

TİKA ile Makedonya Cumhuriyeti İslam Dini Birliği arasında tarihi Harabati Baba Tekkesi içindeki yapıların restorasyonu amacıyla protokol imzalandı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Makedonya Cumhuriyeti İslam Dini Birliği arasında, Makedonya'nın Kalkandelen şehrindeki en önemli Osmanlı eserlerinden tarihi Harabati Baba Tekkesi'nin restorasyon projesine ilişkin protokol imzalandı.

TİKA Başkanı Serdar Çam ile Makedonya Cumhuriyeti İslam Dini Birliği Başkanı Süleyman Efendi Recebi, TİKA Genel Merkezinde, Harabati Baba Tekkesi içinde bulunan yapıların restorasyonu amacıyla protokol imzaladı.

Recebi'nin, TİKA'ya yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Çam, Osmanlı dönemine ait Harabati Baba Tekkesi'nin külliye şeklinde inşa edilen çok önemli eserlerden olduğuna dikkati çekti.

Çam, "İnşallah en güzel şekilde aslına uygun, yok olmadan ve yıkılmadan restorasyon süreçlerini başlatmış olacağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011'de Makedonya'ya gerçekleştirdiği ziyarette dergahın önemine işaret ettiğini ve hızlı şekilde restorasyonunun başlatılması talimatını verdiğini hatırlatan Çam, şunları kaydetti:

"Ancak süreç içinde bir takım çözüm ve süreçlerin hazırlanması konusu tamamlandı. Prosedürler neticesinde bugün Makedonya Cumhuriyeti İslam Dini Birliği ile bu protokole başlanmış oldu. En güzel şekilde oradaki Müslümanlar için bölgenin, Balkanlar'ın ve Avrupa'nın en önemli merkezlerinden biri olacak. Kültürel varlık olarak turizme ve oradaki ekonomiye katkı sağlayacak, pek çok insanın ziyaret etme vesilesi olacak."

"Her zaman Türk toplumunun arkasındayız"

Recebi de çalışmaları dolayısıyla TİKA ve ekibine teşekkür ederek, "TİKA, Balkanlar'da büyük başarılar, büyük işler yaptı, var olan kültürü yeniden yaşattı. Asırlık bir eser olan Harabati Baba Tekkesi'nin restorasyonunu yapacak olan TİKA'ya bugün burada teşekkürlerimi sunmak istiyorum." diye konuştu.

Harabati Baba Tekkesi restorasyonunun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talebi olduğunun altını çizen Recebi, "Bugün bu talebe imza atmak benim için büyük bir gurur. Allah'tan Erdoğan'a sağlık, kuvvet ve başarı diliyorum. Her zaman Türk toplumunun arkasındayız." dedi.

Harabati Baba Tekkesi 

Harabati Baba Tekkesi, 1538'te Kanuni Sultan Süleyman'ın hasekilerinden Mahidevran Sultan'ın ağabeyi Sersem Ali Baba veya Server Ali Baba adlarıyla anılan kişi tarafından kuruldu.

Server Ali Baba, Hacı Bektaş Dergahı'na yerleşmeden önce devlet kademesinde beylerbeyi rütbesine kadar yükselmiş bir devlet adamıydı.

Tekke adını, Server Ali Baba'nın ölümünden sonra yerine geçen dedelerden Harabati Baba'dan alıyor.

Harabati Baba Tekkesi, çeşitli yapılardan oluşan bir tarikat külliyesidir. 26 bin 700 metrekarelik alana kurulan külliye, 3 metre yüksekliğinde mazgallı duvarlarla çevrilidir.  

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Bakan Ersoy, Arnavutluk’ta yenilenen öğrenci yurdunu hizmete açtı
  • 09.04.2021 10:23

Bakan Ersoy, Arnavutluk’ta yenilenen öğrenci yurdunu hizmete açtı

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Arnavutluk’ta TİKA’nın yenilediği öğrenci yurdunu ...

TİKA, Afganistan'daki tarihi Ali Şir Nevai Camisi’ni yeniledi
  • 13.10.2020 11:34

TİKA, Afganistan'daki tarihi Ali Şir Nevai Camisi’ni yeniledi

TİKA tarafından Afganistan'ın batısında bulunan tarihi Ali Şir Nevai Camisi, res ...

Başkan Erdoğan, Kayseri Çarşısı için talimat verdi
  • 08.12.2018 10:08

Başkan Erdoğan, Kayseri Çarşısı için talimat verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ın Kerkük kentinde 26 Kasım'da yanan Ka ...

Bosna Hersek'teki tarihi Karagöz Bey Medresesi açıldı
  • 25.11.2018 10:54

Bosna Hersek'teki tarihi Karagöz Bey Medresesi açıldı

Bosna Hersek'in Mostar şehrinde TİKA tarafından restore edilen tarihi Karagöz Be ...

TİKA'dan Afganistan'a 3 proje daha
  • 05.11.2018 10:03

TİKA'dan Afganistan'a 3 proje daha

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan'ın kuzeyindek ...

TİKA Moldova'da 24 yılda 400'den fazla proje gerçekleştirdi
  • 17.10.2018 13:49

TİKA Moldova'da 24 yılda 400'den fazla proje gerçekleştirdi

Türkiye'nin dış politika vizyonunu farklı alanlarda hayata geçiren TİKA, Moldova ...