Rusya ile normalleşme turizmcileri sevindirdi

Rusya ile normalleşme turizmcileri sevindirdi

Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşmesi, kış turizmine yönelik yapılan yatırımlarla öne çıkan Erzurum'da turizmcileri sevindirdi.

Dünyanın en uzun ve dik pistleri arasında gösterilen Palandöken ve Konaklıkayak merkezleriyle kış sporlarında Türkiye'nin Avrupa'daki tanınan yüzü Erzurum'da, iki ülke ilişkilerinin normale dönmesi, turizm beklentilerini yükseltti.

Geçen yıl kasım ayında Türkiye'nin sınır ihlali yapan bir Rus savaş uçağını düşürmesiyle başlayan iki ülke arasındaki krizin ardından Rus turistlerin ilgi göstermediği Palandöken'de, bu yıl ilişkilerinin düzelmesinin heyecanı yaşanıyor.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Kuzeydoğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Üyesi İshak Karadaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye-Rusya ilişkilerinde, Rus uçağının düşürülmesiyle başlayan gerginliğin her iki ülkenin liderlerinin yaklaşımları sayesinde yavaş yavaş normale döndüğünü söyledi.
İki ülke ilişkilerinin iyileşmesinin tüm iş alanlarını etkilediğini belirten Karadaş, şöyle devam etti:
"Özellikle Antalya bölgesinde sezon boyunca en çok bulunan yabancı turistler Ruslar. Kış turizmi açısından da bu durum hiç de farklı değil. Sahip olduğu uzun pistleri ile benzersiz bir kayak deneyimi sunan Palandöken, Rus turistlerin öncelikli tercihi. Kış sezonu gelmeden Türkiye-Rusya ilişkilerinin düzelmiş olması, her iki ülkedeki seyahat acentelerini de rahatlatmış durumda. Her iki ülke arasındaki vize sorununun da çözümü gündemde. Dolayısıyla eğer bu durum kesin bir çözüme kavuşturulursa bu durumdan pozitif anlamda en çok etkilenen alan kesinlikle turizm olacaktır. Doğal olarak Erzurum ve Palandöken de düzelen bu ilişkilerden önemli ölçüde fayda görecektir."

"Bu yıl sezonu yüzde 90'ın üzerinde kapatacağımıza inanıyorum"

Sway Otel Genel Müdür Yardımcısı Ömer Akça ise Palandöken'in her yıl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradığını hatırlattı. Geçen yıl yaşanan uçak krizi nedeniyle Rus turistlerin kışın kente gelmediğini anımsatan Akça, şunları söyledi:
"Yabancı misafir profili olarak bizim en önemli misafir grubumuz Ruslar. Polonya, Azerbaycan ve İranlılar da gelen yabancı turistlerimiz arasında. Avrupa'dan da gelenler var ama ciddi bir rakam yok. Bu yılki iyi ilişkilerimiz nedeniyle Rusların bu yıl yine eskisi gibi buraya akın edeceği kanaatindeyiz."

Akça, yerli turistlerin de Palandöken'e ilgi gösterdiğine işaret ederek hafta sonları kayak merkezlerinde yerli turist yoğunluğu yaşandığını aktardı.

Hafta içinde ise yabancı turistleri pistlerde ağırladıklarını kaydeden Akça, "Geçen yıl yüzde 80 gibi bir dolulukla sezonu kapattık. Bu yıl sezonu Ruslarla ve diğer ülkeden gelecek misafirlerle yüzde 90'ın üzerinde kapatacağımıza inanıyorum."

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Kar görmek için Ilgaz'a geliyorlar
  • 26.02.2018 13:14

Kar görmek için Ilgaz'a geliyorlar

Türkiye'nin önde gelen kayak merkezlerinden Ilgaz Dağı, kayakseverlerin yanı sır ...

Yıldıztepe'deki otellerin yüzde 80'i doldu
  • 21.01.2017 09:33

Yıldıztepe'deki otellerin yüzde 80'i doldu

Türkiye'nin önde gelen kayak merkezlerinden Ilgaz Dağı eteklerindeki Yıldıztepe' ...

Malatya'da 5.2 büyüklüğünde deprem!
  • 04.08.2020 13:33

Malatya'da 5.2 büyüklüğünde deprem!

Malatya'nın Pütürge ilçesinde 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, Adı ...

Kış tatili için otellerin yüzde 70'i doldu!
  • 27.11.2018 13:38

Kış tatili için otellerin yüzde 70'i doldu!

En az yaz turizmine olduğu kadar kış turizmine de ilgi yoğun. Kış tatilinde kaya ...

Uludağ'a en çok rezervasyon Ruslardan
  • 23.11.2018 14:57

Uludağ'a en çok rezervasyon Ruslardan

Kış turizminin gözde mekanlarından Uludağ’da sezonun açılmasına sayılı günler ka ...

Erzurum'un kış turizmine İran desteği
  • 21.11.2018 16:44

Erzurum'un kış turizmine İran desteği

İran'ın Erzurum Başkonsolosu Sajad Soltanzaden, İranlı turistleri Erzurum'a çekm ...