Polisan Boya Avrupa’dan ‘çevre etiketi’ aldı

Polisan Boya Avrupa’dan ‘çevre etiketi’ aldı

Polisan Boya, üretmiş olduğu 4 adet iç ve dış cephe ürünleri ile Çevresel Ürün Beyanı – Environmental Product Declaration (EPD) Belgesi’ni aldı.

Dilovası Organize Sanayi Bölgesi içinde yer alan ve dünya standartlarında üretim yapan Polisan Boya tesislerinde üretilen Elegans Extra Yarı Mat ve Natura Ambians iç cephe ile Exelans Macro ve Natura A1 Silikonlu dış cephe ürünlerine alınan EPD Belgeleri, Metsims Sustainability Consulting firması tarafından gerçekleştirilen çalışma sonucu başarı ile tamamlandı.

ISO 9001, ISO 14001 ISO 18001, ISO 10002, ISO 50001, Üçlü Sorumluluk standartlarına uygun üretim yapan ve Türkiye'nin ilk solvent bazlı yağlı boyaya muadil olan su bazlı parlak son kat boyası ile insan sağlığına önem veren, çevreci ve yenilikçi kimliğini ortaya koyan Polisan Boya, EPD belgeleri ile bu farklılığını Avrupa'da da gösterdi. Polisan Boya, Avrupa Yapı Malzemeleri Üreticileri Birliği (Construction Products Europe) tarafından kurulan ve Avrupa'da EN 15804 Normu uyumlu EPD belgeli yapı ürünlerinin yayınlandığı ECO Platform'a da kayıt olan ilk Türk boya üreticisi ve Avrupa'da sektöründe 3. firma oldu. 

Dünyayı daha keyifli, renkli ve huzurlu yaşanır kılmak vizyonu; tüketicilerin yaşadığı mekanlardan keyif alması için en yenilikçi, en fonksiyonel, en pratik, en çözümleyici ürünleri üretmek ve bu ürünleri en uygun fiyatlarla, en kolay ulaşılabilir şekilde, en anlaşılır uygulama bilgileriyle pazara sunma misyonu ile Polisan, ürün sürdürülebilirliği alanında tamamlamış olduğu ISO 14040/44 LCA çalışması ve ISO 14025 EPD belgelendirmesi ile sektöründe öncü firmalardan biri olduğunu gösterdi.  

Erol Mizrahi: “Yeşil bina sertifika sistemlerinde ürünlerimiz ilave puanlar sağlayarak sürdürülebilir yapılara katkı sağlıyor"

Polisan Holding CEO'su Erol Mizrahi, "Sürdürülebilir çevre ilkeleri doğrultusunda 2013 yılında başladığımız Ürün Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi çalışmalarımızı bugün üretmiş olduğumuz 4 ürüne Avrupa normlarına uyumlu EPD belgeleri aldığımız için gurur duyuyoruz. Ürünlerine EPD belgesi alabilen sayılı Avrupa firmaları arasına girerken, aynı zamanda yeşil bina sertifika sistemlerinde ürünlerimiz ilave puanlar sağlayarak sürdürülebilir yapılara katkı sağlıyor" dedi.  

Sürdürülebilir Üretim Ar-Ge ve Tasarım Merkezi (SÜRATAM) tarafından yürütülen ve Türkiye'de yerleşik EPD Belgelendirme sistemi olan EPD Türkiye kanalıyla The International EPD System üzerinden yapılan belgelendirme sayesinde hem uluslararası pazarda İngilizce olarak hem de Türkiye'de Türkçe EPD belgeleri ile Türk mimar ve mühendislerine ulaşılabiliyor.  

Mimar, mühendis, yeşil bina uzmanları için kolaylık sağlıyor

Polisan Boya EPD Belgeleri, Türkiye Yapı Malzemeleri EPD Veri Tabanı'nda yer alarak mimar, mühendis, yeşil bina uzmanları ve danışmanları için kolaylık sağlıyor. EPD Türkiye Yöneticisi Dr. Mimar İlker Kahraman “Ürün sürdürülebilirliği konusundaki kararlılığını EPD belgeleri ile gösteren ve Avrupa'da sayılı üreticiler arasına giren Polisan Boya'yı bu başarısından dolayı kutluyor ve çalışmada emeği geçen tüm personeli tebrik ediyorum. Artık sürdürülebilir yapıların bir boyası var” diyerek EPD belgelerinin önemine dikkat çekti. 

Yorum Yaz