Petkim’den TANAP cari açığının kapatılmasına destek!

Petkim’den TANAP cari açığının kapatılmasına destek!

Petkim Genel Müdür Mammadov, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin problemi cari açığının kapatılması konusunda destek sağlayacağını açıkladı.

Petkim Petrokimya Holding AŞ Genel Müdürü Annar Mammadov, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP), Türkiye ekonomisinin en önemli problemi olan cari açığın kapatılmasına yardımcı olacağını ve ülkenin doğal gaz tedarik güvenliğini sağlayacağını bildirdi.

Mammadov, yaptığı değerlendirmede, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi'nin (SOCAR) Türkiye'nin bugün en büyük yabancı yatırımcısı konumunda bulunduğunu ifade ederek, bunu söylerken kendilerini Türkiye'ye yabancı gibi hissetmediklerini, Türkiye'nin kendilerine çok yakın ve kardeş ülke olduğunu söyledi.

Uluslararası bir şirket olan SOCAR'ın dünyanın birkaç ülkesinde yatırımları bulunduğunu ancak bu yatırımların en büyük hacminin Türkiye'de olduğunu aktaran Mammadov, Türkiye'nin ekonomisine çok inandıklarını vurguladı.

Mammadov, çok büyük potansiyel gördükleri Türkiye'de, 11 milyar dolarlık kısmı tamamlanmış, toplam 18 milyar dolar tutarında yatırımları bulunduğunu, bütün projelerini 2020 yılında bitirmeyi planladıklarını kaydetti. 

"TANAP'la ilk doğalgaz 2018'de gelecek"

Annar Mammadov, Azerbaycan'ın Hazar Denizi'ndeki Şah Deniz 2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi'nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğal gazın öncelikle Türkiye'ye, ardından Avrupa'ya taşınmasını amaçlayan TANAP'ın iki ülkeye de önemli katkıları olacağını vurguladı.

2020 yılında tamamlanması planlanan TANAP'ın ilk fazının 2018'de devreye alınacağını ve Türkiye'ye doğal gaz gelmeye başlayacağını bildiren Mammadov, bu ve diğer projelerin Türkiye ekonomisinin en önemli problemi olan cari açığın kapatılmasına yardımcı olacağını ifade etti.

Mammadov, sadece SOCAR Türkiye Ege Rafinerisi'nin (STAR) cari açığın kapatılmasına yüzde 3,5 düzeyinde destek olacağını ifade ederek, Petkim Konteyner Limanı'nın (PETLİM), derinliğiyle daha yüksek tonajlı gemilerin Ege Bölgesi'ne gelmesine imkan tanıdığını, böylece taşıma harçlarının azalacağını söyledi. 
"Petrol fiyatlarında 50-60 dolar koridorunda bir dalgalanma öngörüyoruz"

'Azerbaycan ile Türkiye arasındaki bağ arttıkça gücümüz de artacak'

Petkim Genel Müdürü Mammadov, STAR Rafineri'nin 2018'de devreye alınacağını belirterek, "Amacımız Petkim yarımadasında Petkim ve STAR arasında entegre bir tesis yaratmak. Burada katma değer ve birçok fırsat oluşacak." dedi.

TANAP'ın Türkiye'nin doğal gaz ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayacağını ifade eden Mammadov, "Azerbaycan ile Türkiye arasındaki bağ arttıkça gücümüz de artacak. Bu projenin ikinci önemli boyutu da Türkiye'nin doğal gaz tedarik güvenliğini sağlayacak olmasıdır. Ayrıca rekabet ve şeffaflık da artacak." diye konuştu.

Ekonomi ve piyasada istikrarın önemine işaret eden Mammadov, geçen yıl döviz ve petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar dolayısıyla sıkıntılar yaşandığını ancak bu durumun normalleşmeye doğru gittiğini ve 2017 yılında daha çok istikrar görüleceğine inandıklarını söyledi.

Mammadov, bu yıl petrol fiyatlarında 50-60 dolar koridorunda bir dalgalanma öngördüklerini de bildirdi.

 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

TANAP'tan 8 milyar metreküp gaz aktı!
  • 16.12.2020 08:58

TANAP'tan 8 milyar metreküp gaz aktı!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, "Rekor sürede tamamladığımız TANAP'ta 3 ...

Çağ atlatacak projeler yolda!
  • 24.06.2018 11:18

Çağ atlatacak projeler yolda!

Türkiye, seçimlerin ardından enerjiden savunmaya, ulaştırmadan haberleşmeye birç ...

Enerjinin İpek Yolu TANAP açıldı
  • 13.06.2018 10:04

Enerjinin İpek Yolu TANAP açıldı

Enerjinin İpek Yolu TANAP'ta ilk gaz akışı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan ...

TANAP'ın açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak
  • 12.06.2018 13:01

TANAP'ın açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak

TANAP'ın açılış töreni, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayelerinde, bugün Eskişehir' ...

'TANAP projesini 12 Haziran'da devreye alıyoruz'
  • 11.05.2018 14:52

'TANAP projesini 12 Haziran'da devreye alıyoruz'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "TANAP projesini 12 Haziran'da ...

TANAP’ta test başladı
  • 16.02.2018 09:00

TANAP’ta test başladı

Enerji Bakanı Albayrak, TANAP'ın ilk test çalışmalarına geçen ay başlandığını v ...