Orhangazi Samanlı Tüneli'nde ışık göründü

Orhangazi Samanlı Tüneli'nde ışık göründü

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Orhangazi Samanlı Tüneli’nin ışık görme törenine katıldı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Orhangazi Samanlı Tünelini gezerken ışığı gördüklerini belirterek, ''Bundan daha kısa olan Bolu Dağı Tüneli tam 12 yıl sonra gerçekleşmişti. Yine buna benzer bundan daha kısa olan tünellerin yapım aşaması geçmiş yıllarda 7 yılı buluyordu. Ama başlamasıyla bu tünellerin bitmesi sadece 2 yılda gerçekleşti. Bu ne muazzam bir başarıdır" dedi.

Arınç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi kapsamında yapılan Orhangazi SamanlıTünelinin ışık görme törenine katıldı.

Bakan Elvan ile çalışmaların sürdüğü tüneli gezerek yetkililerden bilgi alan Arınç, gazetecilere yaptığı açıklamada, çok mutlu ve sevinçli olduklarını, bir rüyanın gerçekleştiğini çok açık bir şekilde gördüklerini söyledi.

Tüneli gezerken ışığı gördüklerini, Yalova tarafına geçtiklerini kaydeden Arınç, "Allah hayırlı etsin, kazadan beladan korusun" dedi. Arınç, belki de son 100 yılın en büyük projelerinden birisi olan, Türk lirasıyla hemen hemen 14-15 katrilyona çıkabilecek, ülkenin en güçlü müteahhitlerinin bir araya gelip konsorsiyum oluşturdukları ve her birinin kendi alanında gece gündüz çalışarak ortaya koydukları başarılı bir sonucu alkışladıklarını belirtti. Arınç, 3 bin 500, 3 bin 600 metre uzunluğundaki bu tünellerin 2 yıl içerisinde gerçekleştirildiğini anlatarak, şöyle konuştu: 

"Bundan daha kısa olan Bolu Dağı Tüneli tam 12 yıl sonra gerçekleşmişti. Yine buna benzer bundan daha kısa olan tünellerin yapım aşaması geçmiş yıllarda 7 yılı buluyordu. Ama başlamasıyla bu tünellerin bitmesi sadece 2 yılda gerçekleşti. Bu ne muazzam bir başarıdır. Çok şükür günde ülkemizde 200 metre tünel açıyoruz. Bir o kadar viyadük var ve böylece mükemmel bir ulaşım temin edilebiliyor. Bütün şehirlerimiz bundan istifade edecek. Karanın bittiği yerde de biliyorsunuz  dünyanın 4 büyük asma köprüsü, 4 kilometrelik bir köprü yapılacak. Sayın Başbakanımızın teşrifleriyle de 15 Mart'ta en güzel törenlerden birisini yapacağız. Düşünün ki Yalova, deniz yollarıyla ulaşımın zaten bir noktasıydı. Şimdi de otoyol suretiyle bütün Türkiye'ye açılan bir kapı olacak. Yunus Emre'nin bir sözünü hatırlıyorum; 'Dağ ne kadar yüksek olsa yol üstünden aşar' diyor. Hamdolsun Türkiye'de 2023 yılında, 9 yıl sonrasında milli gelir kişi başına 25 bin dolara, ihracat 500 milyar dolara ulaşacak, 2 trilyon dolarlık gayri safi milli hasılası olacak. Bu tünelin de bu artışlara büyük katkısı olacak."

Bakan Lütfi Elvan da hedeflerinin 2015 yılında İstanbul'u Bursa'ya otoyollarla bağlamak olduğunu bildirdi.
"İnşallah araçlarımız 2015 yılı sonu itibarıyla İstanbul'dan Yalova'ya, Yalova'dan da Bursa'ya otoyolla ulaşma imkanına kavuşmuş olacaklar" diyen Elvan, muhtemelen 2017 yılında da İzmir ile bağlantının tamamlanmış olacağını aktardı. 

Elvan, tüm bu projelerin istikrar sayesinde, bu ülkeye olan güven sayesinde olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:
"Bu ülkede istikrar olmasa, ekonomik yapı bu kadar güçlü olmasa, devletin cebinden bir kuruş para çıkmadan bu işler gerçekleşmez. Bakın, yap-işlet-devlet projesiyle biz burayı gerçekleştiriyoruz. Demek ki bizim ülkemize, bizim hükümetimize bir güven var. Biz de halkımızın beklentisi olan bu altyapı yatırımlarını süratle gerçekleştiriyoruz. Sadece otoyollarla yetinmiyoruz. Demiryollarında, havayollarında çığır açan yatırımlarımız, projelerimiz var. Yine Bursamızı yüksek hızla Bilecik'e bağlayan yüksek hızlı tren hattında da çalışmalarımız son hızıyla devam ediyor. Oraya da bir ziyarette bulunduk. Aşağı yukarı 32 tünel geçişi sonrası Bursa'dan çift hat demiryoluyla Bilecik'e ulaşma imkanına Bursalı vatandaşlarımız sahip olacaklar. Ve çok kısa bir sürede birçok ilimize, metropol kentlere ulaşma imkanına kavuşacaklar. 

Artık Bursa öyle bir konumda ki istediği metropole, istediği kente hem demiryoluyla hem de karayoluyla çok daha kısa bir sürede ulaşabilme imkanına kavuşacak. Yine İstanbul'daki vatandaşlarımız aşağı yukarı 3 saat 15 dakika gibi bir süre içinde İzmir'e ulaşabilecekler." 
AA

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Banka kredilerinin yüzde 32.1’i ev almak için çekildi
  • 10.08.2021 10:21

Banka kredilerinin yüzde 32.1’i ev almak için çekildi

Vatandaş konut almaya devam ediyor. Yılın ilk çeyreği itibarıyla bankalardan 277 ...

Bakan Elvan faizsiz ev ve konut edindirme kampanyaları ile ilgili açıklama yaptı
  • 18.11.2020 09:07

Bakan Elvan faizsiz ev ve konut edindirme kampanyaları ile ilgili açıklama yaptı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığın ...

Depremzedeler sıcak illere...
  • 17.11.2011 12:54

Depremzedeler sıcak illere...

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Van depremi depremzedelerinin sıcak illere taş ...

Şehir hastanesine Thyssenkrupp Asansör imzası
  • 21.01.2021 07:30

Şehir hastanesine Thyssenkrupp Asansör imzası

Thyssenkrupp Asansör, Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi’nin asansör ve y ...

İzmir için büyük tehlike! Tüm şehir yerle bir olabilir!
  • 10.12.2020 10:44

İzmir için büyük tehlike! Tüm şehir yerle bir olabilir!

İzmir depremi sonrasında yapılan araştırmada, şehir genelindeki çoğu binanın 199 ...

Türkiye, yatırımlarda yeni cazibe merkezi olacak!
  • 08.12.2020 11:08

Türkiye, yatırımlarda yeni cazibe merkezi olacak!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye'nin yatırımlarda cazibe merkezi olm ...