Mustafa Ilıcalı yola çıkacak sürücüleri uyardı

Mustafa Ilıcalı yola çıkacak sürücüleri uyardı

AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, trafik kazalarının ülke ekonomisine maliyetini anlattı ve sürücülere uyarılarda bulundu.

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü de olan Ilıcalı, yaptığı açıklamada bugün yolda olan ve Ramazan Bayramı'nda yola çıkacak sürücülere uyarılarda bulundu, trafik kazalarının ülke ekonomisine maliyeti ile ilgili bilgiler verdi.

Trafik güvenliğinin geliştirilmesi hususunda birçok çalışma yürüten Ilıcalı, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada her 3 dakikada bir çocuk olmak üzere, saatte 158 kişinin, bir yılda da yaklaşık 1 milyon 250 bin kişinin trafik kazalarında yaşamını yitirdiğini belirtti.

Ilıcalı, bu kazaların tüm dünyadaki sosyo-ekonomik maliyetinin 518 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Türkiye'de geçen yıl 2016'da 413 bin 167 trafik kazası meydana geldiğini belirten Ilıcalı, 3 bin 493 kişinin olay yerinde, 3 bin 807 kişinin olaydan sonra hayatını kaybettiğini, 303 bin 812 kişinin de yaralandığını bildirdi.

"Kazaların yüzde 44'ü aşırı hızdan"

Ilıcalı, 2015'te Türkiye'de trafik kazalarında yaklaşık 29 milyar 300 milyon liralık maddi hasar meydana geldiğini bildirerek, şöyle konuştu:

"Araştırma ve istatistiki veriler, ülkemizde yapılan kazaların yüzde 98'inin insan kusurundan meydana geldiğini göstermektedir. İnsan kusurunda en önemli kısım sürücülere aittir. Sürücülerin yapmış olduğu hataların en başında ise aşırı hız gelmektedir ve aşırı hız, ölümlü/yaralanmalı kazaların başlıca nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. İstatistiklere göre, sürücü kaynaklı kazaların yüzde 44'e yakını aşırı hızdan, yüzde 15'i hatalı sollamadan, yüzde 2,8'i kırmızı ışık ihlalinden, yüzde 2,6'sı ise ters yönde araç kullanmaktan kaynaklanmaktadır."

Ilıcalı, Türkiye'de yalnızca 2015'te meydana gelen trafik kazalarında giden 29,3 milyar liranın ekonomi için ne kadar büyük bir yük olduğunu örnekleriyle ortaya koydu. 

Bu parayla Türkiye'nin son dönemdeki önemli projelerinden Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden 4 tane, Osmangazi Köprüsü'nden 13 tane, Avrasya Tüneli'nden de 7 tane yapılabileceğine dikkati çeken Ilıcalı, trafik kazalarının azaltılmasının; ölümlerin daha az olmasına ya da bitmesine neden olacağı kadar ekonomiye de katkı sağlayacağını dile getirdi.

"Trafik kurallarına harfiyen uyun"

Ilıcalı, anne ve babasını, yeğeni Acun Ilıcalı'nın anne ve babası olan ağabeyiyle yengesini ve kuzenini trafik kazalarında kaybettiğini; bu nedenle trafik kazaları konusunda çok hassas olduğunu anımsatarak, yolda olan ve yola çıkacak tüm sürücülerden trafik kurallarına harfiyen uymalarını istedi.

Sürücülere, "aşırı hız yapmamaları, emniyet kemerlerini mutlaka bağlamaları, yorgun ve uykusuz araç kullanmamaları" uyarısında da bulunan Ilıcalı, vatandaşların Ramazan Bayramı'nı kutladı.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Akademisyenler FSM Köprüsü'ndeki onarım çalışmalarını değerlendirdi
  • 04.07.2019 16:48

Akademisyenler FSM Köprüsü'ndeki onarım çalışmalarını değerlendirdi

İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğr ...

Kanal İstanbul Projesi Nedir ve Ne Zaman Başlayacak?
  • 02.06.2021 16:56

Kanal İstanbul Projesi Nedir ve Ne Zaman Başlayacak?

Kanal İstanbul Ne Zaman Başlayacak ve Maliyeti Ne Kadar, Son Durum, Güzergah ve ...

Mübarek Ramazan Bayramı'nızı Tebrik Ederiz
  • 13.05.2021 03:27

Mübarek Ramazan Bayramı'nızı Tebrik Ederiz

Emlaktasondakika.com ve Guncelprojebilgileri.com ailesi olarak mutlu, huzurlu ve ...

“Yerli otomobil tesisi çevre dostu bir yatırım olacak”
  • 02.08.2020 09:55

“Yerli otomobil tesisi çevre dostu bir yatırım olacak”

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, çevre dostu bir yatırımın kendi i ...

Bahçelievler’de yıkım kararı olan binanın balkonu çöktü
  • 02.08.2020 08:56

Bahçelievler’de yıkım kararı olan binanın balkonu çöktü

Kentsel dönüşüm kapsamında yıkım kararı olan binada balkonun çökmesiyle bir kişi ...

Elektrikli otomobil şarj istasyonlarının sayısı artıyor
  • 31.07.2020 09:45

Elektrikli otomobil şarj istasyonlarının sayısı artıyor

Zorlu Enerji’nin yaptığı yatırımlardan biri olan Zorlu Energy Solutions, ikinci ...