Mimar Sinan'ın Kılıç Ali Paşa Hamamı’na  restorasyon ödülü

Mimar Sinan'ın Kılıç Ali Paşa Hamamı’na restorasyon ödülü

Kılıç Ali Paşa Hamamı’nda 7 yıldır devam eden restorasyon tamamlandı. Hamam, eski haline geri döndü.

Mimar Sinan'ın eserlerinden olan 16. yüzyıl yapısı Kılıç Ali Paşa Hamamı beş yıl öncesine kadar bir çöplüğü andırıyordu. 7 yıl süren restorasyonla hamam orijinal haline döndürüldü. Kubbesini otların sardığı tarihi hamama ait orijinal parçalar çevredeki arkeolojik kazılarda ve bodrumlarda bulundu.
2017 yılı Europa Nostra mimarlık ödülüne layık görülen tarihi yapının Türkiye Yerel Ödül töreni bu akşam yapılıyor. Restorasyonu gerçekleştirilen Mimar Cafer Bozkurt ile hamam olarak faaliyetini sürdüren yapıyı gezdik.

Kılıç Ali Paşa Hamamı Mimar Sinan tarafından ustalık döneminde yapıldı. Tophane'de, Osmanlı donanmasının güçlü komutanlarından Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa tarafından inşa ettirildi. Leventlere hizmet vermesi amacıyla 1578-1583 tarihleri arasında inşa edilen Kılıç Ali Paşa Hamamı, gün ışığını geçiren geniş ve görkemli kubbesi, dış cepheden rahatlıkla fark edilebilen harika siluetiyle Mimar Sinan mührünü taşıyor. Tarihi hamam uzun yıllar metruk ve virane halde hamam hizmeti vermeyi sürdürmüştü. Kubbesinde otların bittiği, duvarlarında ağaçların yeşerdiği tarihi yapı muhdes (sonradan eklenen) binalarla artık çökmenin eşiğine gelmişti. Asırlar içinde yaşanan depremlerin de etkisi binada büyük tahribata neden olmuştu.

ŞADIRVAN BAHÇEDE GÖMÜLÜ ÇIKTI

Hamam, 2005 yılında işadamı Nuraddin İren tarafından satın alındı. Hamamın etrafını saran gecekondu tarzı yapılaşmaların temizlenmesi 3 yıl sürdü. Yaklaşık 7 sene kapsamlı bir restorasyon süreci yaşadı. Tam 1500 metreküp moloz ve çöp atıldı. Yapının hem içinde hem de bitişik dış duvarlarına kaçak yapılar kondurulmuştu. Sıcaklık bölümünde duvarlar fayans kaplanmış, beton sıvalarla birçok orijinal taş işçilikleri örtülmüş hatta pencerelerine duvarlar örülmüştü. Soğukluk kısmında olması gereken şadırvandan tek bir mermer parçası görünmüyordu. Şadırvanın parçaları bahçede sürdürülen arkeolojik kazılarda bulundu. Odunluk kısmın deposunda şadırvanın lale formlu mermeri tesadüfen ortaya çıkarıldı. 

AYASOFYA HAMAMI ÖRNEK ALINDI

Sedirlikler, oturma ve sohbet bölümleri tamamen açıkta bırakılarak daha önce kapatılmış olan pencereler ve kemerlerin açığa çıkması sağlandı. Yapıya yük ve zarar vermemek için sistem olarak tamamen ahşap kolon, kiriş ve döşeme öngörüldü. Giriş saçağı orijinalinde de karşısındaki Kılıç Ali Paşa Camisi gibi olduğu tahmin edilerek yeniden tasarlandı. Eski giriş kapısı soyularak orijinal kapı formu korundu. Soyunmalık üstü fener, sıcaklık üstü havalık ve bütün fenerlerde kullanılan fil gözü camlar, Mimar Sinan'ın Ayasofya hamamından örnek alınarak tasarlandı.

SAĞLIK AÇISINDAN DA SORUNLUYDU

Mimar Cafer Bozkurt şunları söyledi: ‘‘Çalışır bir hamam olarak alınmıştı ama harabe durumdaydı. Sağlık açısından da kullanılamaz haldeydi. Biz geldiğimizde hamamın içinde iki katlı ahşap yapı vardı. 1930'lu yıllardaki yangında bu yapı çok tahrip olmuştu. Sadece içinde değil dışında da ek dükkânlar ve özgün olmayan yapılar ve özgün yapısı bozulmuş kapı vardı. Sadece 4 özgün dükkân vardı. Onları koruduk. Muhdes çok yapı vardı ve yapı işgal altındaydı. Hepsini temizledik. Bu yapı iki önemli ödül aldı. Ulusal mimarlık ödülü koruma ve yaşatma adına verildi. Geçen yıl da Avrupa Nostra ödülüne layık görüldü.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Eserleriyle çağları aşan deha: Mimar Sinan
  • 20.04.2022 14:18

Eserleriyle çağları aşan deha: Mimar Sinan

Mimarlık tarihinin en önemli isimlerinden olan Mimar Sinan, yüzyıllar sonra da a ...

"Mimarların Piri Sinan" adlı belgeselin ilk gösterimi 9 Nisan'da yapılacak
  • 08.04.2021 15:18

"Mimarların Piri Sinan" adlı belgeselin ilk gösterimi 9 Nisan'da yapılacak

Mimar Sinan'ın Sai Mustafa Çelebi'ye yazdırdığı "Tezkiretü'l Bünyan" adlı eser t ...

Ayakapı Hamamı 2,5 milyon dolara satılıyor
  • 25.11.2019 11:56

Ayakapı Hamamı 2,5 milyon dolara satılıyor

Mimar Sinan’ın yaptığı tarihi Ayakapı Hamamı 2,5 milyon dolara satılıyor. Hamamı ...

Mimar Sinan'ın yaptığı bu camideki sır ne?
  • 10.02.2015 17:18

Mimar Sinan'ın yaptığı bu camideki sır ne?

Gerçek ismi Şemsi Paşa olan camiyi diğer camilerden farklı kılan, 430 yıldır kuş ...

Mimar Sinan'ın 450 yıllık eseri müze olsun çağrısı!
  • 28.11.2020 11:17

Mimar Sinan'ın 450 yıllık eseri müze olsun çağrısı!

Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, Mimar Sinan’ın ustalık eserlerinden 4 ...

Süleymaniye Külliyesi, 463 yıldır dimdik ayakta!
  • 15.10.2020 11:47

Süleymaniye Külliyesi, 463 yıldır dimdik ayakta!

Mimar Sinan'ın, Kanuni Sultan Süleyman tarafından verilen anahtarla, "Ya Fettah" ...